ŠKÓTSKY PESNIČKÁR C DUNCAN NA ALBUMOVEJ NOVINKE HEALTH POZÝVA AJ NA TANEČNÝ PARKET

C Duncan - HealthC Duncan – Health (Fatcat Records 2019)

29-ročný C Duncan (Christopher Duncan) pochádza z hudobníckej rodiny. Absolvoval Kráľovské konzervatórium v Glasgowe. Už počas štúdia na tomto konzervatóriu  hrali jeho skladby niektoré britské skupiny. Od svojich začiatkov nahráva pre prestížne vydavateľstvo Fatcat Records, pre ktoré nahrávali  Sigur Rós, Animal Collective, Hauschka a mnohí ďalší zaujímaví tvorcovia.  

V roku 2015 C Duncan prekvapil debutovým albumom s názvom „Architect“. Obsahoval skladby  hudobných štýlov ako lo-fi, indie pop, dream-pop a folk s prvkami klasickej hudby. Druhý album „The Midnight Sun“ z roku 2016 vznikal podobne ako prvý, v skromných podmienkach – v spálni. Každý hudobný nástroj bol nahrávaný samostatne. Vyžarovala z neho estetika symfonickej klasickej hudby, psychedélie a sunshine popu éry sixties, počuť bolo i sólový a zborový spev. Reakcia hudobných kritikov bola väčšinou veľmi pozitívna.

C Duncan 2019Na novom, v poradí treťom albume „Health“, opäť zmenil C Duncan svoj doterajší sound.  Ruku k dielu tentoraz priložil aj Craig Potter zo skupiny Elbow. Hneď v úvodnej piesni „Talk Talk Talk“ môžete počuť zvuk syntetizátorov i vplyv štýlu bossa nova. C Duncan dokáže  majstrovským spôsobom v štúdiu navrstviť svoj spev. Tanečný rytmus a usporiadanie sláčikových nástrojov evokuje pop, rock i diskotékovú produkciu. Balada „Wrong Side of the Door“ v takmer valčíkovom rytme evokuje pre zmenu dojem majestátnej oslavy. Vrcholom albumu je  pilotný singel s názvom „Impossible“ v tanečnom štýle. Mali by Ste ho poznať z nášho vysielania.

Albumová novinka „Health“ pôsobí vyrovnaným dojmom a nemá vyložene slabé miesta. Za všetky nahrávky spomeniem ešte takmer funkové piesne „Holiday Come“ a „Somebody Else’s Home“ a záverečnú hymnickú skladbu „Stuck Here With You“. Texty jednotlivých piesní sú priame, osobné a prevažujú v nich pozitívne témy. C Duncan na svojej albumovej novinke potvrdil, že patrí medzi súčasných britských hudobníkov a autorov s výnimočným talentom

Róbert Gregor (foto: press)