SKUPINA HRDZA PRICHÁDZA V NOVEJ KOŠIELOČKE

Hrdza KošieločkaSkupina HRDZA predstavuje z pripravovaného albumu novú skladbu Košieľočka. Na rozdiel od minuloročnej vianočnej piesne Žehnaj dieťa, ktorá spolu s videom vznikla len v priebehu jedného mesiaca, sa Košieľočka do súčasnej podoby formovala takmer osem rokov.

Koncom roka 2010 ma oslovil kamarát z moravskej kapely Dareband, Jiří Dareba Václavík, s tým, či by sme nemali záujem upraviť niektorú z jeho piesní. Vybral som si pieseň Věneček, ktorú som hneď prerobil. Slohy boli od začiatku jasné, ale s refrénom som nebol spokojný. Nápad som postupne pretváral a ani som si neuvedomil, ako ďaleko sa za tie roky posunul od pôvodnej verzie.“, približuje genézu skladby jej spoluautor a líder skupiny HRDZA, Slavomír Gibarti.

Námet, réžiu, kameru aj strih klipu zverila skupina HRDZA známemu tvorcovi slovenských videoklipov, Jaroslavovi „Jarisovi“ Vaľkovi, s ktorým už spolupracovali na niekoľkých klipoch. 

 

 

Momentálne veľa koncertujeme a nemáme takmer žiadny voľný čas. Preto nebolo ľahké zladiť termín a miesto natáčania. Pohotovo nám vyšiel v ústrety pán Jaroslav Džoganík, riaditeľ Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, preto sme klip začiatkom mája nakrútili práve v svidníckom skanzene. Ďalšie dokrútky sa robili na Ranči Pavlovce. Okrem členov skupiny Hrdza v klipe účinkujú aj dvaja mladí talentovaní prešovskí tanečníci, Dominika Grešáková a Dominik Lukáč. Nosnou témou piesne je dialóg medzi mladým mužom a ženou. Milý odmieta svoju milú, lebo musí odísť na vojnu. O vojne sa síce text, ani video nezmieňuje, ale ja som to tam cítil od samého začiatku. Skladbe dominujú husle a spev našej speváčky Susanny Jara,” vysvetľuje Gibarti.

Prešovská skupina HRDZA je známa svojimi autorskými piesňami (Taká sa mi páči, Na horách býva a ďalšie), v ktorých čerpá zo slovenskej hudobnej tradície. Na budúci rok bude oslavovať 20 rokov svojho úspešného pôsobenia na scéne doma a v zahraničí. Počas nich vydala tri štúdiové albumy a momentálne dokončuje nahrávanie nového albumu, ktorý je naplánovaný na jeseň tohto roku. Nová skladba Košieľočka bude v digitálnych servisoch dostupná od 21.6.2018.

Príďte sa zabaviť na niektorý z našich početných letných koncertov. Zahráme vám všetky vaše obľúbené a pridáme aj novinky. Termíny sú vždy aktuálne na našom webe a facebooku,“ dodáva líder kapely Slavomír Gibarti.

Rado Mešša