SKUPINA NOCADEŇ PREDSTAVUJE NOVINKU TVÁRE

Na piesni Tváre skupiny Nocadeň spolupracovali bratia Rasťo a Robo Kopinovci.

Nocadeň - Tváre

„Už od nášho vzniku fungujeme s bratom ako autorský tandem, takže aj pri tejto skladbe to bolo rovnaké. Hudbu sme zložili spoločne a text som urobil sám. Samozrejme, že proces tvorby sa za tie roky mení, už to nie je o skladaní v spoločnej detskej izbe, ale autorský princíp zostáva nemenný,“ povedal líder a spevák skupiny Rasťo Kopina.

Muzikanti ponúkli k novinke aj videoklip, ktorý vznikol v ateliéri Woont a režisérske kompetencie si rozdelil Rasťo Kopina s Jánom Varcholom. „Pri našich klipoch to vždy funguje tak, že prinesiem námet, pomáham s réžiou a som aj pri záverečnom strihu. V tomto prípade však nešlo o technicky náročnú vec, takže to bola vcelku oddychová záležitosť. Ak máš okolo seba šikovných ľudí, ktorí chápu čo od nich chceš, práca sa v tom momente stáva zábavou. Do klipu Tváre sme chceli preniesť prvotnú emóciu, takže sme ho natočili takmer ako jednozáberovku,“ prezradil spevák.

Nocadeň

Skladba Tváre bude súčasťou nového albumu, ktorý kapela plánuje vydať už na jeseň. „Aj keď sme v ostatných rokoch boli pokiaľ ide o vydávanie albumov dosť aktívni, boli to iba kompilačné albumy. Takže sme boli pomerne dosť nabudení, pokiaľ ide o komponovanie nových skladieb. Chceli sme si totiž vyskúšať nejaké nové skladateľské a aranžérske postupy. Jedným z výsledkov, kam sme sa umelecky posunuli, je skladba Tváre. Tá je síce zaranžovaná veľmi minimalisticky, ale je silná vo svojej emócii. Keď sme boli v štúdiu a naspieval som ju, bolo nám okamžite jasné, že to bude otvárak nového albumu,“ uviedol Kopina.

Skupinu Nocadeň založili bratia Rasťo (spev) a Robo Kopinovci (gitara) v roku 1997. Debutový eponymný album vydali v roku 2000. Neskôr nasledovali nahrávky Slová už nevravia nič (2001), Katarzia (2003), Nestrieľajte do labutí (2006), Retrospektíva (2006), Ikony (2008), Pozemskí astronauti (2015), Introspekcia (2017) a Nocadeň v divadle (2018).

Nora Krchňáková a SITA (foto: Nocadeň)