SKUPINA ZRNÍ SA NA NOVOM ALBUME VRÁTILA KU KUREŇOM

Nový album „Široko daleko“ kladnianskej skupiny Zrní neobsahuje takmer žiadne sample a elektroniku. Je plný radosti zo života a odkazov na hudbu šesťdesiatych rokov.


Takúto kapelu Zrní sme poznali počúvali v začiatkoch, keď ešte hrali na ulici. Nový album vyšiel 17. februára a od marca s ním kapela bude na turné, ktorého vyvrcholením budú jesenné krsty 26. októbra v brnianskom klube Fléda a 1. novembra v pražskom Lucerna Music Bare.

Na novej nahrávke nahrávke skupina zúročila svoje doterajšie skúsenosti

Naplno prežívaná prítomnosť je na nej zmiešaná s kumštom ostrieľaných muzikantov, ktorí sa opreli o základnú esenciu kapely: silu viac ako dvadsaťročného priateľstva.

„Vrátili sme sa späť niekam tam, kde sme začínali, keď sme kapelu zakladali. Vtedy to bola číra eufória z hrania a kamarátstva, túžba skladať veselé hipisácke pesničky, šíriť radosť zo života. Kladianske deti kvetov. A to je duch aj tohto albumu,“ hovorí frontman kapely Honza Unger.

Skupina chcela album „Široko daleko“ od začiatku zvládnuť sama, nahrávať čo najviac naživo a užívať si vlastnú energiu v základnom nástrojovom obsadení.

„Bolo nutné všetko dobre aranžérsky postaviť a tiež lepšie hrať. A tak hrám snáď lepšie! Prioritou pre nás bolo, aby pesničky čo najlepšie fungovali. Odvaha nestavať album na hľadaní nového zvuku, ale dovoliť sa hrať funkčne. Slúžiť pesničke. Postaviť ho na remesle, v ktorom sme nikdy neboli nejaké extratriedy, a tým sa svojim spôsobom obnažiť,“ dopĺňa Unger.

Texty tentoraz prvýkrát vznikali skôr ako hudba, viac slobodne a s ľahkosťou

„Oproti predchádzajúcim albumom zámerne nič neriešime. Intuícia, radosť, surfovanie na vlne, žiadna väčšia rozumová cenzúra. Texty sú zenové, o pominuteľnosti, o blbostiach a dosť o láske, ktorá tam niekde po odstránení rozumu evidentne neustále číha. Po minulej platni, ktorá sa viac obracala von, som teraz cítil, že sa chcem vrátiť k sebe. Z veľkého sveta zase k tomu malému, osobnému,“ vysvetľuje Unger, u ktorého pandémia, ktorá kapelu zastihla bezprostredne po vydaní minulého albumu „Nebeský pokoj“, prehĺbila oslobodzujúce vedomie pominuteľnosti a smrteľnosti.“

Singel „Dráha“, ku ktorému natočil hudobník a filmár Jakub Čermák videoklip, je zrejme najveselšou skladbou Zrní vôbec

Inšpiráciou pre neho bol výjav z Mélièsovej Cesty na mesiac, filmového Basquiata v kartónovej krabici, myšlienky na Apollo 13 aj ping pong v stodole u Ungerovcov. Eskimácky text k ďalšej výraznej pesničke „Když sviští vítr“ pochádza z knižky „Písně vrbového proutku“, ktorú Ungerovi pre podobnú poetiku jeho textov odporučil básnik Peter Hruška.

Valčík „Vypravím sa za tebou“ je inšpirovaný filmovou scénou, v ktorej hrdina nesie kvet svojho dievčaťa a zhodou okolností je na ulici práve novembrová revolúcia, demonštrácia a dejú sa veľké udalosti. Z celkovo kompaktného a sviežeho materiálu vyčnieva chytľavá pieseň „Moji zlatí roboti“ s dada zmätočným textom alebo africkou hudbou inšpirovaná skladba „Hodně práce“.

Nostalgicky v štýle Leonarda Cohena znie „Tvoje písně“ a pri počúvaní skladby „Zatopím v kamnech“ je jasné, že smútok v novej tvorbe Zrní rozhodne nemá miesto. Za zmienku stojí aj pieseň „Hory a řeky bez konce“ s názvom požičaným od Garyho Snydera. Tú Unger, rovnako ako väčšinu ďalších textov, písal v duchu kóanov. S radosťou z paradoxov, podkopávania myšlienok, mätenia a zhadzovania.

„Bavila ma nedomyslenosť. Aby môj mozog nemal šancu prísť k nejakému jasnému rozuzlovaniu a uspokojeniu. Aby to musel vzdať. A tým sa dostal do módu, v ktorom to ten môj mozog písal,“ uzatvára Unger.

Všetkých dvanásť nových skladieb vzniklo priamo v skúšobni skupiny. So svojim mobilným štúdiom ich nahral Ondřej Ježek, ktorý album v štúdiu Jámor neskôr tiež zmixoval. Mastering mal na starosti Tomáš „Gaex“ Karásek. Všetky vizuály k albumu spracoval Aleš Fulín.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Zuzana Veselá)

Turné k albumu

03.03. České Budějovice – MC Fabrika
11.03. Plzeň – Anděl
24.03. Kladno – U Meisnerů
25.03. Klatovy – Falcon
31.03. Žilina – Stanica
01.04. Nové Mesto nad Váhom – Za Rampami
20.04. Olomouc – Jazz Tibet Club
21.04. Kuřim – Kulturní dům
22.04. Bratislava – Randal club
28.04. Děčín – Le Garage Noir
29.04. Liberec – Lidové sady
05.05 Pardubice – Divadlo 29
06.05. Gymnázium Jirkov – Majáles
11.05. Vsetín – Kulturní dům
12.05. Uherské Hradiště – Klub Mír
26.05. Humpolec – Divadlo Za komínem
27.05. Mnichovo Hradiště – Vostrov 2023
02.06. Třebíč – Zámostí 2023
09.06. Bylany – Statek U Jelínků
16.06. Jablonec nad Nisou – Pivovar Volt
17.06. Stará Červená Voda – Okurky 2023
23.06. Praha – Metronome festival 2023
24.06. Lešišov – Pod Šumavskou lipou
26.10. Brno – Fléda – křest alba
01.11. Praha – Lucerna Music Bar – krst albumu