SKUPINE FUTURE ISLANDS PRIBUDOL DO DISKOGRAFIE PIATY ALBUM THE FAR FIELD

Future Islands - The Far Field (4 AD, 2017)

Future IslandsFuture Islands vznikli v roku 2006 v americkom meste Baltimore. V súčasnosti pôsobia ako kvarteto, ktoré vedie spevák a textár Samuel T. Herring. Kúzlo Herringa nie je ani tak v hudobných postupoch, ale skôr v niečom, čo by snáď bolo možné prirovnať k jeho aure. Skladby sú postavené na jednoduchej piesňovej forme, ktorá niekomu môže pripomínať pop rokov 80.-tych. Spev ich frontmana miestami evokuje prejav Kurta Wagnera z Lambchop. Texty sú melodramatické a z väčšiny piesní vyžaruje impulzívnosť, no zároveň aj romantickosť.

Fanúšikovská základňa skupiny rástla spočiatku najmä vďaka úspešným koncertom. Zlom v kariére prišiel v marci 2014, keď vydali album Singles a v programe Late Show with David Letterman z neho predstavili skladbu Seasons (Waiting on You). Tá sa neskôr stala hitom mnohých rádií po celom svete.

Future Islands

V tejto dekáde si cestu k poslucháčom čoraz viac razia skupiny, ktoré hrajú donedávna menšinové žánre ako folk a country, či kapely nostalgicky vracajúce sa k „prekonaným“ zvukom rokov osemdesiatych. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj tvorbu skupiny Future Islands. Spevák Samuel Herring, klávesák Gerrit Welmers, basgitarista William Cashion a bubeník Michael Lowry odohrali tisíci koncert ešte pred desiatym výročím založenia kapely. Hovorí sa, že Herring sa zakráda po pódiu ako James Brown, či Bruce Springsteen, bijúc sa pritom do hrude. Neprestane, kým sa osobne nedotkne a nezíska si každého jedného človeka v hľadisku.

V apríli tohto roku pribudol do diskografie Future Islands piaty album s názvom The Far Field. Nachádza sa na ňom 12 piesní, ktoré nadväzujú na predchádzajúcu tvorbu skupiny. Nepočuť žiadnu zásadnú zmenu, na druhej strane jednotlivé skladby sú vyrovnané a na albume sa nedá nájsť slabšie miesto.

Krátko pred vydaním albumu The Far Field zverejnili Future Islands videoklip k piesni Run a skladbu Cave, ktorú môžeme považovať za ich ďalší singel. Za zmienku stojí aj pieseň Shadows, ktorá je duetom Herringa s nestarnúcou speváčkou skupiny Blondie Debbie Harry. V tomto roku budú Future Islands jedným z ťahákov festivalu Pohoda.

Róbert Gregor (foto: archív)