SKUPINE ĽUDOVÉ MLADISTVÁ VYCHÁDZA ALBUM S NÁZVOM VIETE AKO

Ludove mladistva 2018Fanúšikovia slovenského folklóru v poriadne originálnom šate sa dočkali – slovenskej kapele Ľudové Mladistvá vychádza 9. mája očakávaný debutový album Viete Ako pod hlavičkou vydavateľstva go2stage. Názov albumu skvele vystihuje osobnosť frontmana kapely Martina “Majla” Štefánika, ktorý toto slovné spojenie používa často a rád. Poslucháči sa môžu tešiť na 9 skladieb, k nim sú pridružené aj ďalšie dve bonusové skladby – inštrumentálne sólo basgitaristu Jozefa Madolu a acapella 4 speváčok kapely. Ľudové Mladistvá doteraz predstavili 5 singlov aj s klipovou podobou, všetky sa objavia aj na albume, avšak v úplne nových aranžmánoch. Práve preto sa v niektorých prípadoch zmenil aj ich pôvodný názov, rovnako ako pri všetkých ostatných skladbách, na jednoslovný.

Na debutový album si autor projektu Majlo prizval mnoho zaujímavých hostí – Andreja Šebana, Kamila Mikulčíka, Sisu Féherovú, Samuela Hošeka, Spektrum Quartet, cimbalistu Ľubomíra Gašpara či dokonca opernú speváčku Katarínu Kurucovú. Veľmi originálny prístup si kapela zvolila pri nahrávaní piesne Hlaše, ku ktorej v júni predstaví aj videoklip. Túto skladbu nahrávali spolu s 30-členným sláčikovým orchestrom pod vedením Tomáša Köppla, ktorý sa spojil exkluzívne iba pre túto príležitosť. “Táto skladba sa nahrávala úplne najdlhšie a najťažšie. Bolo to šialené, tridsať skvelých muzikantov v orchestri sa v tejto kombinácii stretlo prvýkrát, aby nahrali skladbu, ktorú dovtedy nepoznali. Bolo to dobrodružné a s výsledkom som veľmi spokojný. Touto cestou by som sa im rád poďakoval, odviedli kus poctivej práce,” zhodnotil nahrávanie Majlo.

Album Viete Ako sa nahrával vyše dvoch mesiacov v SMT Studiu a zmestilo sa naň viac ako 50 minút kvalitnej a originálnej slovenskej hudby. Odkazy na korene slovenskej ľudovej tradície nenájdete len v samotných skladbách, ale aj v booklete albumu. Etnologička Jana Ambrózyová ku každej skladbe pripravila podrobný etnologický popis, ktorý odhalí pôvod slovenských piesní z albumu.

Líder kapely Ľudové Mladistvá má od albumu vysoké očakávania: “Vždy som si kládol vysoké ciele a z tohto albumu by som chcel mať niečo veľkolepé,” hovorí. “Mám však samozrejme aj obrovský rešpekt a obavy, ako bude album prijatý. Pre album sme však urobili maximum.”

Filozofia vytvárať zo starých vecí nové sa zrkadlí nielen na celom debutovom albume, ale aj v originálnom ekologickom koncepte turné k albumu s názvom Viete ako – Eko tour 2018. “Naša tvorba je úzko prepojená s tradíciami, prírodu máme veľmi radi, pre našich predkov bola na prvom mieste. Tieto korene je občas dobré si pripomenúť, príroda je totiž vzácna rovnako ako prostredie, v ktorom žijeme. Preto sme vymysleli ekologické turné, počas ktorého sa budeme snažiť robiť čo najviac vecí eko. Lebo, viete ako…” konštatuje s úsmevom Majlo. Séria koncertov začína už 12. mája v Novom Meste nad Váhom, odkiaľ pochádza frontman kapely, a tak okrem koncertu prebehne v tomto meste aj menší “rodinný” krst. Turné finišuje veľkolepým krstom v Bratislave 11. júna v Slovenskom rozhlase v sále č. 1. Na eko koncepte turné sa podieľajú aj partneri, vďaka ktorým sa bude kapela počas koncertov presúvať na elektromobiloch, koncerty bude propagovať na šetrných LED billboardoch, pre fanúšikov chystá limitovanú secondhand edíciu tričiek alebo špeciálne eko stoličky. Vstup na krst v Bratislave je zadarmo, Ľudové Mladistvá pozývajú každého, kto má chuť spoznať ich originálnu tvorbu.

Termíny koncertov:

12.5. Nové Mesto nad Váhom – klub Blue Note
18.5. Prešov v klube Wave
19.5. Košice v klube Kasárne/Kulturpark
24.5. Martin v klube Barmuseum
11.6. Bratislava v Slovenskom rozhlase – v sále č. 1

Zdroj správy: Ukulele Agency (foto: Kristína Denková)