SKUPINE TINARIWEN VYCHÁDZA SIEDMY ŠTÚDIOVÝ ALBUM S NÁZVOM ELWAN

Tinariwen – Elwan (Anti/Epitaph 2017)

Skupinu Tinariwen tvoria príslušníci kočovného národa Tuarégov zo saharskej oblasti severného Mali. Hudbu hrávajú už niekoľko desaťročí. Trvalo ale dlho, kým sa rozšírila za hranice jej púštnej vlasti. Názov skupiny v preklade znamená „pusté miesto“. Viaže sa na púštny vojenský tábor plukovníka Kaddáfiho, v ktorom muži z kmeňa Tuarégov cvičili na odboj proti centrálnej vláde republiky Mali.

Medzinárodná kariéra tejto nekonvenčnej skupiny sa začala v roku 2001 vďaka albumu The Radio Tisdas Sessions. Piesne boli nahrávané na koncertoch, na ktorých už v tom čase využívali zvuky elektrických gitár. V kombinácii s nevšedne znejúcim blues a melodikou, typickou pre južnú časť Sahary, sa stala ich hudba vyhľadávanou atrakciou hudobných labužníkov. V roku 2004 na svoju prvotinu nadviazali albumom Amassakoul, ktorý bol viac zameraný na zahraničné publikum. V roku 2006 nahrali svoj tretí album Aman Iman: Water is Life. O rok neskôr vydalo medzinárodne vydavateľstvo album Harmonia Mundi – World Village. Ten produkoval známy producent Justin Adams. V tom čase sa do skupiny vrátil aj ich zakladajúci člen – gitarista a spevák Mohammed Ag Itlale. V roku 2009 vydali dvojalbum Imidiwan: Companions. Na druhom nosiči sa nachádzalo DVD s dokumentom o histórii skupiny. Krátko potom absolvovali svetové koncertné turné, ktoré zahŕňalo sériu festivalových vystúpení v Spojených štátoch Amerických a v Európe. O rok neskôr podpísali Tinariwen zmluvu s americkým vydavateľstvom Anti, ktoré patrí pod koncern Epitaph. To ich inšpirovalo k väčšiemu experimentovaniu. Výsledkom bol album Tassili vydaný v roku 2011. Skupina ho nahrala akusticky v pamiatkovo chránenej oblasti juhovýchodnej alžírskej púšti. Pri jeho vzniku asistovali členovia americkej skupiny Tv On The Radio, Nels Cline zo skupiny Wilco a členovia takisto americkej skupiny Dirty Dozen Brass Band. Album získal v roku 2012 cenu americkej Grammy za najlepší album z oblasti World Music.

Tinariwen počas svojej kariéry hudobne dospeli. Pôvodné hypnotické mantry časom premenili do pesničkovej hudobnej formy, ktorá je stráviteľnou aj pre bežnejšieho poslucháča. V textoch ich piesní prevládajú najmä politické témy. Spievajú napríklad o exile alebo o oprávnených požiadavkách bežných ľudí.

Novinka Ewan hudobne nadväzuje na ich predchádzajúci album Emmaar z roku 2014. Jej nahrávky vznikali v štúdiách Joshua Tree National Park v Kalifornii, vo Francúzsku a v štúdiu M’Hamid El Ghizlane, ktoré sa nachádza v južnom Maroku. Na nahrávaní sa podieľalo opäť niekoľko hosťujúcich hudobníkov (Kurt Vile, Mark Lanegan, Matt Sweeney). Album má už dva videoklipy a to k piesňam Sastanàqqàm a Ténéré Tàqqàl. Zaujať dokážu ale i piesne ako Tiwayyen, Assawt, Hayati alebo Nannuflay s hosťujúcim Marcom Laneganom. Album ako celok pôsobí skôr smutným dojmom, podobne ako príbeh ich rodnej púštnej krajiny.

Róbert Gregor (foto: Tinariwen)