SKUPINE TUGRIKI VYCHÁDZA DEBUTOVÝ ALBUM A CHYSTÁ SA KONCERTNÉ TURNÉ

Dorota Barová (Tara Fuki či Aneta Langerová), Ľuboslav Petruška (Chiki liki tu-a, Korben Dallas), Igor ‚Ozo‘ Guttler a Lukáš Fila (obaja Korben Dallas) – kvarteto výrazných osobností a skvelých hudobníkov a v neposlednom rade tiež hviezdna zostava novej československej superkapely Tugriki. Superkapely, ktorá práve debutuje svojím eponymným albumom, ktorý už čoskoro predstaví naživo. Stane se tak v rámci československého miniturné, ktoré odštartuje 4.apríla v Košiciach a následne v ďalších 7 mestách.

Český krst albumu sa uskutoční 18. apríla v pražskom klube JazzDock, kde se v úlohe krstnej mamy predstaví Aneta Langerová. Slovenský krst albumu je naplánovaný na 21. apríla v bratislavskej Novej Cvernovke, kde spoločne s Tugriki album pokrstí frontman Korben Dallas Juraj Benetin.

„Zažívame pocity ženy, ktorá zistí, že je tehotná, až keď je v šiestom mesiaci tehotenstva. Je to radosť, prekvapenie, dojatie a pocit, že to všetko zbehlo rýchlo,“ komentuje nová superkapela svoje aktuálne rozpoloženie a poukazuje okrem iného na fakt, ako rýchlo a prirodzene vlastne celý projekt vznikol. Od momentu, kedy se Tugriki prvýkrát stretli spolu v štúdiu, ubehol len necelý polrok.

Nadšenie, sympatická prirodzenosť, hravosť, radosť z hudby i pracovného procesu sú jedným zo signifikantných znakov nahrávky, ktorá by jednoznačne nemala uniknúť fanúšikom sofistikovanej alternatívy a zaujímavých žánrových presahov.

A tak ako naznačujú nasledujúce slová členov – typické sú aj pre samotnú prezentáciu Tugriki. „Aj s plánovaním sme na tom rovnako ako žena, ktorá zistila, že je tehotná až v šiestom mesiaci. Meno sme už vybrať stihli. Máme hrubý plán, kde budeme spať a kde prebehne krst. Ale všetko ostatné je otvorené. Veľmi se tešíme na turné a na spätnú väzbu na album. Tieto dve veci v mnohom odhalia, čo ďalšie pre nás majú sudičky v pláne.“

Čo je naopak už teraz jasné, je skutočnosť, že Tugriki odohrajú počas apríla a mája osem koncertov na Slovensku a v Českej republike. Základom koncertného setlistu bude desať piesní z debutu vrátane úvodných dvoch singlov Sama a V kuchyni, ktoré se dočkali aj netradičných videoklipov zostrihaných zo záberov zo starých filmov.

„Zaznie tiež pár coverov skladieb našich domovských kapiel. Snažili sme se nájsť také, ktoré nie sú tak obohraté a v Tugriki by mohli nájsť svoj adoptívny domov“, prezrádzajú Tugriki a k samotnému výberu koncertných zastávok dodávajú: „Naša kapela má až štyri domovské mestá – Prahu, Bratislavu, Banskú Bystricu a Prešov. A hrať doma je vždy niečim zvláštne. V Košiciach, kde sa uskutoční prvý koncert celého turné, zase absolvujeme svetovú premiéru, čo bude tiež nezabudnuteľné. Tešíme sa ale na každý z koncertov, vybrali sme mestá, kde sa cítime dobre.“

Linda Vallová (Foto: Anna Gekrepten)

TUGRIKI Tour 2018

  1. 4., Košice – Tabačka
  2. 4., Prešov – Christiania
  3. 4., Praha – JazzDock
  4. 4., Ostrava – Parník
  5. 4., Bánská Bystrica – Záhrada, Centrum nezávislé kultury
  6. 4., Bratislava – Nová Cvernovka
  7. 5., Brezno – Bombura
  8. 5., Brno – Kabinet Múz