SQUIRREL NUT ZIPPERS – AMERICKÁ KAPELA ZNAČKY „INAKŠIA NAKLADAČKA“

Squirrel Nut Zippers - Beasts of BurgundySquirrel Nut Zippers – Beasts of Burgundy (Southern Broadcasting 2018)

Skutočne je to inakšia nakladačka. Niečo ako hudobný útok pravých muzikantov od podlahy. Útok v boxerskom štýle. Očakávate nekonečné improvizácie a sóla? Kdeže! Nič také. Pravačka, ľavačka a je to vybavené, hudba zacielená priamo na emócie vedúce buď k nadšenému tancu alebo k dojatiu srdca. A na aký hudobný žáner sa to všetko vzťahuje? Na swing! Neraz výdatne okorenený humorom. 

Vždy existovali hudobné skupiny, ktoré nejakým spôsobom vybočovali zo všetkého čo sa okolo nich v hudbe odohrávalo. Neraz to boli skupiny, ktoré patrili k najlepším. Taká bola a ešte stále je aj americká kapela Squirrel Nut Zippers, ktorá bola v rokoch 1995 – 2000  ponímaná ako súčasť vtedajšej vlny swingu, nazývanej neo-swing, swing revival. Háčik bol však v tom, že Squirrel Nut Zippers do rámca revivalu nepatrili, hrali vlastné skladby, no ani slovo retro, ktoré by sa pravdepodobne niekomu po prvom vypočutí ich hudby vydralo na jazyk, by celkom nebolo na mieste, pretože do svojich piesní občas pridávali ingrediencie world music a punk rocku – na niektorých ich koncertoch diváci ostošesť „pogovali“. Okrem toho zneli nevyumelkovane, surovo, takmer garážovo, alternatívne. Ich odklon od swingového štandardu spôsobil, že niektoré kapely vtedajšej neo-swingovej scény ich neprijali do svojho okruhu. Napriek tomu mali komerčný úspech, do roku 2000 predali tri milióny albumov. A  pochválil ich aj nejeden hudobný kritik.

Vznikli roku 1993 v Chapel Hill, historickom meste Severnej Karolíny, známom tradíciou old time music a bezplatnou mestskou autobusovou dopravou. Hlavnými osobnosťami boli James „Jimbo“ Mathus (spev, gitara), jeho manželka Katharine Whalen (spev, bendžo, ukulele) a Chris Phillips. Najväčší úspech mal ich platinový album Hot (1996). No v našom Independent Music Clube sme si viac cenili Squirrel Nut Zippers 2018ich nasledujúci štúdiový album Perennial Favorites (1998). Od roku 2001 im vyšli len kompilačné a koncertné albumy. 

Teraz sa Squirrel Nut Zippers vrátili s novým albumom Beasts of Burgundy, ktorý vyšiel pod značkou ich vlastného „labelu“ Southern Broadcasting. Bohužiaľ, bez speváčky Katharine Whalen. Produkoval ho ich niekdajší hudobný producent Mike Napolitano. Album  je predchnutý duchom mesta New Orleans, ktoré kapelu vždy inšpirovalo. Účinkujú na ňom aj niektorí z najlepších muzikantov tejto starodávnej jazzovej metropoly. Zároveň je inšpirovaný aj dielom jazzového básnika a textára Rona Cuccia, a tvorbou hudobníkov, medzi ktorými sú mnohé veľké pojmy: Cab Calloway, Django Reinhardt, Raymond Scott a predovšetkým – Tom Waits. Názov albumu súvisí s ulicou Burgundy. Squirrel Nut Zippers na nej testujú svoje koncertné vystúpenia. Prvý singel nového albumu –  Karnival Joe (From Kokomo) –  je venovaný karnevalom na  tejto ulici, obzvlášť počas slávností Mardi Gras.

Dnešní Squirrel Nut Zippers možno už nemajú taký mladistvý zápal ako v minulosti, po punk rocku niet takmer ani stopy, no ich trubkári, trombonista, klarinetista, saxofonista, klavirista, bubeník, huslista a hráč na bendžo to vedia roztočiť vskutku pôsobivo, neupadli do stereotypov. „Čítal som skvelú knihu s názvom Svet, ktorý vytvoril New Orleans. Napísal ju americký hudobník a muzikológ Ned Sublette. Zaujala ma starými príbehmi s histórie tohto mesta. Väčšina skladieb na našom novom albume má s nimi nejakú súvislosť. Sú kľúčovou súčasťou nášho štýlu“ –  vysvetlil  James „Jimbo“ Mathus. Takže čo napísať na záver? Snáď len to, že na albume Beasts of Burgundy Vás čaká dvanásť dobrých, originálnych skladieb na pomedzí swingu, alternatívnej hudby a world music.

Miroslav Potoček (foto: archív Squirrel Nut Zippers)