SLOVENSKÁ BANDA ZAHRÁ NA HUDOBNOM VEĽTRHU WOMEX

Banda Womex 2017Už po druhýkrát bude Slovensko zastúpené na najprestížnejšom medzinárodnom veľtrhu WOMEX (World Music Expo). Po triu PaCoRa, ktoré zahralo účastníkom tohto najväčšieho sviatku world music v roku 2015 v Budapešti, to bude na konci októbra 2017 skupina Banda.

Členovia Bandy vystúpia vo štvrtok 26. októbra presne o polnoci v komornej sále sídla NOSPR (Národného symfonického orchestra Poľského rozhlasu) v Katoviciach v rámci scény nazvanej Kato Connections. Banda bude vystupovať ako tretia v poradí v programe, v ktorom sa predstavia zástupcovia poľskej, českej a slovenskej hudobnej scény. Poľsko bude reprezentovať duo Maniucha i Ksawery a Českú republiku speváčka Marta Töpferová so skupinou Milokraj. Jej členmi sú aj dvaja slovenskí hudobníci – huslista Stanislav Palúch a kontrabasista Róbert Ragan, ktorí už na WOMEX-e hrali pred dvomi rokmi.

A čo na túto výnimočnú príležitosť hovorí Samo Smetana, kapelník Bandy? V rozhovore pre Hudbu sveta_FM povedal okrem iného: „No, samozrejme, že na WOMEX sa teším. Pravdupovediac, myslím si, že Slovensko má čo ukázať… musíme presvedčiť o tom, že slovenská produkcia, tie slovenské tradície, ktoré sa v modernom šate nejakým spôsobom prezentujú na world music scéne, stoja za povšimnutie. Dúfame, že sa nám podarí zaujať ľudí“. Podľa slov Geralda Seligmana, bývalého riaditeľa festivalu WOMEX, sa to kapele darí: „Banda je skupinou excelentných hudobníkov, ktorí prišli na to, ako pridať elementy súčasnej hudby do stáročia existujúcich tradícií bez toho, aby sa stratilo vzrušenie z nového a integrita starého“. Aj takéto hodnotenie je zadosťučinením pre hudobníkov, ktorí sa od roku 2003 vybrali cestou vlastného chápanie ľudovej hudby. Ako sami hovoria: „Od začiatku sme vedeli, že ju nechceme brať ako autonómnu oblasť, ale prinášať do nej aj inšpirácie z cudzích kultúr, napríklad z rómskej, balkánskej, keltskej, africkej či latinskoamerickej. Nekĺzať len po povrchu základných faktov, ale do ľudovej piesne preniknúť vďaka poznatkom o podobe nárečia, spôsobe vedenia viachlasu, cifrovaní či harmonizovaní“.

 

 

Banda, ktorá v minulosti svojimi albumami Jedna (2010) a HraBanda (2014) bodovala aj v celoeurópskom albumovom rebríčku World Music Charts Europe a pesničkami z nich v internetovej hitparáde Ethnocloud, si na WOMEX chystá špeciálny program zložený nielen z vyskúšaných piesní z oboch albumov, ale aj z nového materiálu z pripravovaného tretieho cédečka.

Tohto roku bude na WOMEX-e opäť aj slovenský stánok v spoločnom priestore so zástupcami českej, poľskej a maďarskej world music. O jeho obsah sa postarajú zástupcovia Amity o.z. a platformy World Music from Slovakia (WOMUSK), ktorí vďaka Fondu na podporu umenia a ďalším partnerom budú môcť návštevníkom WOMEX-u poskytnúť informácie o slovenskej world music a prameňoch, z ktorých čerpá. V stánku bude k dispozícii slovenský tím, aj ponuka hudobných nosičov, informačných brožúr a promo materiálov platformy WOMUSK a jej partnerov.

Katovice sa ako „mesto záhrad“ a „mesto hudby“ pýšia nielen tým, že tu žil a pracoval skladateľ Henryk Górecki, ale že v tomto priemyselnom centre sa stále viac darí kultúre. Nové sídlo NOSPR postavili v roku 2014 a vyznačuje sa výnimočnou akustikou. Práve na tomto mieste sa bude konať otvárací koncert tohtoročného WOMEX-u, venovaný lokálnym sliezskym hudobným tradíciám, ale aj koncert Bandy. Nech sa im to tam dobre ozýva!

Ľubica Zajacová Záborská (foto: Jakub Dvořák)