QUENTIN GAS & LOS ZÍNGAROS – NOVÍ, DOBRÍ, ORIGINÁLNI

Quentin Gas & Los Zíngaros – CaravanaQuentin Gas & Los Zíngaros – Caravana  (Candy Rockets 2017)

V posledných rokoch veľa nových hudobných štýlov nepribudlo. Najmä nie „úplne nových“. Kríza? Pravdepodobne je to prirodzený jav. Možnosti vývoja sú značne vyčerpané, obzvlášť v oblasti angloamerickej hudby. Brzdou sú i „major labels“, ktoré uprednostňujú všetko, čo je overené, zabehnuté. Experimentovanie  je z komerčného hľadiska riskantné. Hudobní labužníci, ktorým leží na srdci vývoj hudby, si preto vážia, keď sa objaví niekde niečo nové a zároveň umelecky zaujímavé, niečo, čo by mohlo byť zárodkom nového štýlu. Nezriedka sa to objaví na nezávislých scénach. Ako napríklad teraz tvorba španielskej skupiny Quentin Gas & Los Zíngaros zo Sevilly, mesta v ktorom prekvitá práve nezávislá scéna. Jej národne orientovaná časť dostávala možnosť prezentácie aj v legendárnom flamencovom bare „La Carbonería“.

Quentin Gas & Los Zíngaros vznikli 1. júna roku 2014. Dnes vystupujú v zložení Quentin Gas (spev, gitary), Jorge Mesa ( (bicie nástroje), Jose Vaquerizo (klávesové nástroje, Quentin Gas & Los Zíngaros sprievodný spev), Tera Bada (basová gitara, sprievodný spev). Lídrom je Quentin Vargas alias Quentin Gas.

Quentin akoby mal umeleckú fúziu predurčenú osudom.  Narodil sa v Japonsku, pritom pochádza z rodiny zasvätenej španielskemu rómskemu flamencu,  ktorá tvorí známu skupinu La Familia Vargas. (Jeho matka – „bailaora“ Concha Vargas – v nej tancuje). Jablko sa síce ďaleko od stromu neodkotúľalo, zostalo v dosahu hudby, no inakšej. Quentin sa zamiloval do Jimiho Hendrixa, Iggyho Popa, Kurta Cobaina, Sonic Youth, Tame Impala, Pink Floyd, Temples, Camarón a Enrique Morenteho. Jeho štýl býva prirovnávaný k Morenteho albumu Omega.Quentin nepopiera, že bol týmto mýtickým albumom ovplyvnený, no spravil obrat a vydal sa vlastnou cestou  spojenia rocku s flamencom, ktorá spája psychedéliu sixties s kalifornským folkom +  indie rockom rôznych období. Znie to originálne a príťažlivo. Nie je to len „psicodelia“, ako hovoria Španieli, ale aj „experimentación“ a zároveň je to i „bueno“. Obzvlášť  skladby Caravana, Deserto rosso, Sultana, Romance, La luz del silencio Luna de Oriente na albume Caravana (2017), v diskografii Quentin Gas & Los Zíngaros v poradí druhom. Album „Caravana“ rozpráva o stredovekej ceste Rómov z Indie do Andalúzie. Hovoria o ňom, že má tisíc farieb a vôní. Vôní ako kardamom alebo jazmín. Žne chvály kritikov a ja som mu tiež podľahol. Možno osloví i Vás. Vypočujte.

Miroslav Potoček