SKUPINA FALLGRAPP VYDÁVA DRUHÝ ALBUM S NÁZVOM V HMLE. JEHO NAHRÁVKY MAJÚ SLOVENSKÉ TEXTY A EXOTICKÝ ZVUK

Najviac cien získaných na jednom ročníku Radio_Head Awards. To je prvenstvo, ktoré si už tretí rok drží kapela Fallgrapp. Debutový album Rieka (2014) a singel Vlasy skupina premenila na víťazstvo v štyroch z piatich nominácií. Očakávania od druhého albumu sú preto vysoké. Vychádza 20.3. 2017, volá sa V hmle a prináša hudobné dobrodružstvo i zaujímavých hostí.

Spolu s vydaním albumu, ktorého obsah je plný objavnej hudby, exoticky znejúcich aranžmánov a lyrických textov, Fallgrapp predstavujú aj videoklip k piesni Vietor. Netradične však nejde o video k albumovej verzii piesne, ale len k jej skrátenej podobe. Ide o zámer, akési navnadenie a vzbudenie očakávania. Pokračovanie klipu sa zverejní neskôr. Skladba Dym je duetom speváčky Nory Ibsenovej a Juraja Benetina z kapely Korben Dallas. Režisérom videoklipu je talentovaný český filmár Martin Smékal, autor zatiaľ najúspešnejšieho vizuálu skupiny k spomínanej piesni Vlasy. 

 

 

Album V hmle vychádza 20. marca 2017 v digitálnom formáte na CD a tiež na limitovanej sérii vinylových platní. O obal albumu sa postaral grafický dizajnér Michal Rafaj. Podklad prednej strany obalu stvárňuje fotografia páru ľudí ležiacich v zadymenom priestore. Jej autorom je Michal Zahornacky, ktorému pri fotografovaní asistoval producent a hudobník Jureš Líška. “Zadali sme si koncept, on fotil a ja som pobehoval s „parostrojom“ okolo páru,” hovorí zakladateľ a kreatívny líder projektu Fallgrapp.

Nahrávka prichádza na trh pod hlavičkou vydavateľstva Gergaz, ktoré vydáva aj tvorbu medzinárodne úspešných producentov ako FVLCRVM alebo Jimmy Pé. Druhý menovaný interpret spolupracoval aj na jednej zo štyroch inštrumentálnych skladieb bez textu. Na albume prevažujú však spievané piesne. Okrem hlavnej speváčky projektu Nory Ibsenovej a Juraja Benetína sa v jednotlivých skladbách predstavili aj raper Vec, spevák Samuel Hošek a mladý, len 13-ročný objav, speváčka Nina Kohoutová.

Hosťami na albume sú aj basgitarista Luky Kakao a dánska violončelistka Ana-Tole. Na tvorbe textov sa v niektorých pesničkách, okrem samotných členov skupiny Fallgrapp,  podieľali aj Dagmar Mišíková a poetka Mirka Ábelová, ktorá má ako textárka na svojom konte spoluprácu s Davidom Kollerom na albume ČeskosLOVEnsko (2015).

V hmle sa dá stratiť aj postupne objavovať

Rozdielov oproti debutovému albumu je viacero a ich objavovanie bude pre fanúšikov prvotiny určite zaujímavým zážitkom. Jureš novinku približuje zo svojho pohľadu. “Myslím si, že album nepriamo nadväzuje na náš debut, ale v zásade je odlišný. Inšpiratívne bolo vrstvenie hlasov spevákov, vrátane môjho vlastného, a tiež práca s viachlasmi. Už len to, že na albume neznejú len ženské, ale aj mužské hlasy, je pre Fallgrapp niečo nové a iné,” hovorí skladateľ a producent, ktorý začal na nových skladbách s kapelou pracovať už krátko po vydaní prvého albumu.

“Hudba a texty vznikali po dobu troch rokov. Je cítiť vplyvy rôznych žánrov a umelcov, ale aj tak album drží podľa mňa pokope a pôsobí celistvo,” pokračuje Jureš. “V jeho nahrávkach je počuť mnoho inšpirácií, ale zároveň som chcel, aby to bolo ľahšie uchopiteľné pre poslucháča. Oproti predošlému albumu tu chýbajú nejaké výrazné a ľahko zapamätateľné motívy. Možno aj preto ten názov V hmle, lebo je to celé také nejasné, nekonkrétne.”

Dôvodom väčšej kompaktnosti nahrávky je aj prispôsobenie celkového zvuku aktuálnym požiadavkám skupiny. Kým debutový album bol viac producentským počinom, na základe ktorého sa až po jeho vzniku dala dohromady koncertná zostava, novinka je viac skupinovou tvorbou. “Cítim posun v aranžmánoch, väčšina piesní má pre mňa v sebe veľkú silu, každá z nich má na albume miesto a plní svoju funkciu,” dodáva hudobník, ktorý pred rokom a pol odišiel z práce, aby sa mohol venovať len hudbe.

“Bolo to nutné rozhodnutie, už som nevedel pracovať, a zároveň tvoriť hudbu, chodiť hrávať, skladať. Musel som niečo vypustiť. Keďže som mal  nasporené peniaze, riskol som to. Zatiaľ to neľutujem, ale človek nikdy nevie, čo v budúcnosti príde. A tak žijem aj dnes, nič nemám isté, stále neviem, čo príde, ale žijem z toho, čo ma baví a čo chcem robiť,” uzavrel Jureš.

 

Necelé tri týždne po vydaní albumu vyrazí Fallgrapp v plnej osemčlennej zostave na koncertné turné po slovenských a českých mestách . Na jednotlivých pódiách sa predstavia okrem Jureša (elektronika) a speváčky Nory Ibsenovej aj huslisti Michal Pagáč, Jakub Líška a Martin Semrič, gitarista Matej Kumpán, bubeník Petr Hanák a perkusionista Róbert Rehák.

Prvý koncert a krst sa uskutoční 7. apríla v Piano Clube v Trenčíne, ďalšie budú nasledovať v Žiline, Prešove, Košiciach, Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici, Brne, Prahe a napokon 27. mája v Kremnici. Na celom turné sa po boku Fallgrapp predstaví aj česká formácia Himalayan Dalai Lama a vo vybraných mestách zahrajú svoje dídžejské sety FVLCRVM a Petijee. Zoznam hostí však ešte nie je uzavretý a skupina sľubuje i ďalšie prekvapenia.

Turné Fallgrapp + Himalayan Dalai Lama:

7. 4. – Trenčín, Piano Club + FVLCRVM
8. 4. – Žilina, Stanica + FVLCRVM
5. 5. – Prešov, Christiania + Petijee
6. 5. – Košice, Tabačka
12. 5. – Nitra, A cafe
18. 5. – Bratislava, MMC
19. 5. – Banská Bystrica, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry
25. 5. – Brno, Fléda + FVLCRVM
26. 5. – Praha, Kino Aero
27. 5. – Kremnica, Akropola

Tlačová správa a Róbert Gregor (foto: Katarína Bell)