SLOVENSKÁ SKUPINA NVMERI ZVEREJNILA NOVÝ ALBUM I DON’T THINK SO

Nvmeri - I Don't Think SoSlovenská skupina Nvmeri predstavila po štyroch rokoch od svojho eponymného debutu druhý album I Don’t Think So. 

Náladu a zvuk nového albumu predurčil podľa jeho slov minuloročný singel Art of the Trial. Skladby Entropy (2014) a Scales (2015) na štúdiovku nezaradili. „To, že sa single Entropy a Scales nedostali na album, nás trochu mrzelo, ale cítili sme, že sú predsa len trochu inde. Koncepčne je to teraz tak, ako má byť. Asi. Art of the Trial bol pre nás taký skokanský mostík do neznáma a zdá sa, že nám k novým trackom veľmi pomohol,” prezradil frontman Nvmeri.

Skladby z nového albumu si fanúšikovia mohli vypočuť v premiére už pred dvoma týždňami na festivale Pohoda. „Nebolo ľahké namakať skladby, ktoré sme nikdy nehrali, hneď na najväčší slovenský festival. Ale s pomocou dažďa, ktorý do stanu nahnal mnohých netušiacich okoloidúcich, sa hralo ešte lepšie. Cítili sme sa dosť klubovo a intímne, čo sa na festivaloch veľmi ťažko dosahuje. A nové skladby v ohodnotení divákmi o nič nezaostávali za známymi staršími, čo bola pre nás pečiatka na vydanie. Náš jemný zvukový odklon od predošlého albumu sa asi nakoniec podarí pretlačiť s kľudom,“ podotkol hudobník.

NvmeriS vývojom novej tvorby Nvmeri súvisí aj Kráľovičov druhý projekt FVLCRVM, ktorý je postavený na elektronickej klubovej produkcii. „Odkedy robím aj elektroniku, chýbala mi trochu surovosť živých nástrojov. Robili sme album s tým, že sme si predstavovali, ako sa to bude hrať live. Používame na to v kapele výraz ‚usadený song‘. To je obrovský rozdiel oproti predošlému albumu. Dostali sme aj reakcie, že sme už pokojnejší a sám rozmýšľam, či je to tak. Ale viac-menej sme sa chceli vrátiť trochu do čias, keď sme sa spoznali, inšpirovať sa hudbou, ktorú sme vtedy počúvali, a preniesť ju do roku 2017,” priblížil spevák a gitarista.

Zvuk albumu podľa jeho slov výrazne ovplyvnila aj černošská hudba. „Momentálne počúvam drvivú väčšinu čiernej hudby, prípadne žánrov, ktoré z čiernej hudby vychádzajú. Takže je to ako návrat, tak aj súčasná nálada. A v neposlednom rade je to pre nás osviežujúca zmena. A aj keď to tak možno na prvý posluch nevyznie, je to trochu experiment. Nový zvuk gitár, ucelenejšie aranžmány a čo najmenej zvukov naraz. Bolo to také okresávanie až na úplné minimum, kým to znie zaujímavo. A často aj prvý surový nápad, keďže mám tendenciu sa zamotávať do aranžov a zvuku. Veľakrát sme si museli odpovedať na otázku ‚A nehodilo by sa tam toto?‘ ‚I don’t think so‘. Proste snaha perfekcionistov mať tak trochu na saláme. Podarilo sa? Ukáže čas,” zamyslel sa Kráľovič, ktorý veľkú časť energie vložil práve do tvorby textov nových piesní. „Texty sú pre mňa obrovská výzva. Vždy začnú skôr rytmickými popevkami a potom do nich hľadáme správne slová. Pár kamošov mi s nimi potom vždy pomôže, ale často sa s nimi dlho trápim. Je to predsa len trochu viac ako nejaký status na Facebooku a niektorí ľudia sa k tomu zvyknú aj vracať. Niektorí si to dokonca spievajú. Takže sa veľmi snažím, aby to dávalo nejaký ‚neklišé pohľad‘ na niečo, čím si práve prechádzam. A to je pre mňa extrémna výzva,“ podotkol.

Album nahrávala trojica hudobníkov od apríla tohto roka vo Fat Music Studiu Juraja “Medveďa” Marikoviča. O produkciu aj mix sa postarala samotná kapela, s masteringom pomohol Tomáš “Gaex” Karásek. Na albume I don’t think so sa objavil aj ženský vokál. „Vo False Promises spieva Malidah, speváčka zo Slovinska, z ktorej sme boli úplne hotoví, keď sme ju prvý raz počuli na festivale v Chorvátsku, kde sme hrali,” poznamenal Kráľovič.

Novinka oficiálne vyšla 21.7. 2017 vo vydavateľstve Gergaz. Fanúšikovia si album môžu vypočuť aj na YouTube a o niekoľko dní ho nájdu i na streamingových službách. Na stránke vydavateľstva sa štúdiovka dá kúpiť aj vo forme vinylov, ktoré kapela začne posielať koncom augusta.

Nvmeri predstavia nové skladby ešte na dvoch letných festivaloch, a to 5. augusta na Besede u Bigbítu v Tasove a 19. augusta na festivale FLAAM v nitrianskom Hideparku. „Medzitým budeme makať na videu k jednej zo skladieb a samozrejme je pred nami slovensko-české turné, na ktoré chystáme špeciálnu šou. Turné sa začne 15. septembra a skončí na konci októbra,” informoval Kráľovič.

Zdroj článku: SITA (foto: archív)