SLOVENSKÉ DUO GONSOFUS ZVEREJNILO DISTANT SHORES EP

Od úspešného albumu „Taking Shape“ uplynuli štyri roky a duo Gonsofus vyplnilo tento čas najmä usilovným koncertovaním.

Počas turné sa objavili na pódiách v 19 krajinách sveta, naprieč celou Európou, v USA aj v Rusku. Popri cestovaní a vystupovaní pracovali priebežne aj na nových skladbách.

Gonsofus - Distant Shores

Výsledkom práce dua Gonsofus bude nové EP nazvané „Distant Shores“, ktoré vyšlo 7. 11. 2019 na značkách Deadred a Starcastic. Unikátny a špecifický hudobný mix rôznych štýlov, ktorý si kapela pomenovala ako “transcontinental groove”, prešiel medzičasom ďalším vývojom. Skladby na novom EP budú tak vyzretejšie po stránke zvukovej aj piesňovej a je v nich počuť zreteľný posun od latinsko-amerických vplyvov z obdobia EP „Sueño“ (2013) a multižánrovej fúzie štýlov na „Taking Shape“.

Ďalším odlišným aspektom novej tvorby v porovnaní s predchádzajúcim albumom bol viac spoločný prístup pri písaní nových skladieb – množstvo prvotných nápadov vzniklo pri skúšaní a džemovaní, čo osviežilo celý kreatívny proces.

„Nové EP predstavuje úvod do toho, čo sa dá očakávať v budúcnosti. Náš projekt prešiel v posledných rokoch významnou transformáciou, a to rovnako technicky, ako aj zvukovo. Vyrástli sme a dospeli sme aj ako hudobníci, preskúmali a rozšírili sme možnosti hudby, ktorú my dvaja spolu vytvárame,“ hovorí o novej nahrávke Gábor Tokár.

„Prudkým vývojom prešla aj naša koncertná show – takmer sa už nepodobá tomu, ako sme vystupovali ešte pred pár rokmi, príďte sa presvedčiť sami,“ Sasha Mamaev pozýva poslucháčov na návštevu ich energických koncertov, na ktorých pomocou live-loopingu a viacerých nástrojov vytvárajú show so zvukom celého orchestra.

„Dá sa povedať, že Distant Shores je dielo viac introspektívne, globálne sa prihovárajúce a skúmajúce cestu naším životom, s odklonom od romantickejších, nazvime to ustanovení, na Taking Shape,“ definuje Sasha v skratke nové EP a dodáva: „Snažíme sa tvoriť globálnu, podnetnú a v konečnom dôsledku pozitívnu hudbu. Tvrdo sme pracovali tieto roky na prelomení geografických, jazykových a sociálnych hraníc, objavovaní cudzích krajín, vzdialených brehov, učiac sa za pochodu. A sme požehnaní, že sme počas tejto cesty získali poslucháčov z celého sveta. Toto EP je odrazom a poctou tomu celému a im zvlášť.“

Gonsofus

Vzhľadom na globálny charakter Gonsofus, od Sashovho kočovného detstva stráveného v Rusku, Turecku, USA či Keni, až po nepretržité cestovné dobrodružstvá kapely počas posledných 5 rokov turné, dávalo dopredu zmysel, aby sa aj toto EP stalo globálnym projektom.

„Vzdialené pobrežie“ je reflektované v hudbe – na všetkých úrovniach. Aj preto bolo nahrávané v Prahe v Studiu Faust a v New Yorku ho zmixoval zvukový inžinier Jason Goldstein, držiteľ ocenenia Grammy a známy zo spolupráce s The Roots, Beyoncé, Ozomatli, Nas a mnohými ďalšími. Kruh sa uzavrel opäť v Prahe, kde si vo svojom Biotech štúdiu vzal Ecson Waldes na starosť mastering nahrávok. Medzi hosťujúcimi hudobníkmi na nových nahrávkach sa objavil aj Fred “Rocksteady Freddie” Reiter z New York Ska Jazz Ensemble, ktorý hrá na tenor saxofóne a flaute.

Ostatné dychové nástroje boli nahrávané v štúdiu SMT v Bernolákove (kde sa nahrával aj album Taking Shape). Produkčnú prácu a vytvorenie pestrého zvukového dizajnu mal na starosti Gábor Tokár vo svojom domácom štúdiu. Snový obal je dielom Vlada Ďurajku, ktorý je podpísaný aj pod celkové grafické stvárnenie EP.

Krst nového EP prebehne už 14. novembra v Novej Cvernovke v Bratislave, kde spolu s Gonsofus vystúpi aj argentínsko-chilské duo Helado Infinito a o zábavu po koncerte sa postará DJ Abnorman. Kapela svoj nový materiál predstaví najbližšie ešte v niekoľkých kluboch a na začiatok nasledujúceho roka plánuje väčšie turné.

Zoznam koncertov:
14.11. Bratislava – Nová Cvernovka (krst EP)
15.11. Trnava – Zelený kríček
05.12. Banská Štiavnica – Archanjel
07.12. Nitra – Kino Palace

Martin Turzík a NMR (foto: Facebook)