SLOVENSKÝ HUDOBNÝ PROJEKT ANALOGRUNNER MÁ NOVÉ EP S NÁZVOM KOLORIKA

Analogrunner - Kolorika EPNecelé tri roky po eponymnom EP, na ktorom spolupracoval s estónskou speváčkou Possimiste, sa Analogrunner (Matúš Bluem) opäť hlási o pozornosť s ďalším titulom. Jeho nové EP nazvané Kolorika vyšlo 8.3. 2019 na značkách Deadred Records/Starcastic Records, okrem digitálnej verzie tentokrát aj na žltom vinyle. Na jeho nahrávkach sa opäť objavujú zaujímaví hostia.

Interval medzi oboma EP vypĺňal Analogrunner najmä usilovným remixovaním skladieb od hudobníkov ako Vec, Puding pani Elvisovej, Autumnist či Karol Mikloš.  Jednu svoju pieseň mu do aranžérskych rúk zverila aj bristolská speváčka Maria Milewska. Popri tom trpezlivo zbieral rozmanitý zvukový materiál, ktorý sa neskôr stal podkladom pre jeho nové kompozície. Či už to boli nahrávky dialógov hrajúcich sa arabských detí v piešťanskom parku, záznam uhrančivých zvukov žiab v močiari alebo tradičné klavírne krídlo, Analogrunner ich zaranžoval jemu typickým hravým spôsobom do podmanivých hudobných útvarov.

“V procese tvorby sú pre mňa zaujímavé v bežnom živote fádne detaily, ktoré keď určitým spôsobom prepojím, zrazu to celé dostane úplne iný význam. Napríklad riekanka Kolo kolo mlynské bola výborným spôsobom obohatená dcérou, ktorá nevedela rozprávať, do fantastického refrénu. Alebo pozorovanie dúhy cestou vlakom mi prinieslo hlavné melodické linky pre skladbu Shapeshifter. Po vytvorení kompozície je potom už jednoduché nahrať to na piane a zvukovofarebne obohatiť skice v Abletone”, hovorí o vzniku nahrávok Matúš.

Analogrunner 2019Nové EP obsahuje štyri autorské skladby a ich tri remixy, oba celky zoradené každý na jednu stranu vinylového „dvanásťpalca“. Na každú z pôvodných skladieb prispeli svojím hlasom rôzni speváci. V úvodnej a titulnej s názvom Kolorika sa objavujú autorove obe malé dcéry so skomolenými riekankami, ktoré sú podložené analógovými monofónnymi syntetizátormi. Detské rozhovory tvoria podklad aj pre roztopašnú skladbu Eat Me, ktorá sa už pretým objavila na kompilácii Ostrov hudby 2. Speváčka Possimiste, žijúca a tvoriaca na Islande, prispela do prírodne znejúcej, zvukovými farbami prekypujúcej koláže s názvom Mr. Magpie a skladba Shapeshifter vznikla v spolupráci s bristolskou speváčkou Mariou Milewskou. Kompozícia vystavaná na linkách piana, triolách moogovských arpeggií, dunivého sherman beatu a basovej linky je v ostrom kontraste k jemnému klenutému vokálu.

O tri remixy skladieb sa postarali rôzni producenti. Známi Ear Drum Kru sa zhostili skladby Eat Me, ktorú pretvorili do acid tanečnej podoby, Mr. Magpie potemnela v prerábke od TMA a uletenú verziu Shapeshifter si zobrali na starosť Pazooka.

Zvukové stopy jednotlivých piesní boli nahrávané na rôznych miestach a vo viacerých štúdiách (Underhill Studio a Sunny Roy Studio v Piešťanoch, Open Art Gallery v Bratislave, štúdia oboch speváčok v Reykjavíku resp. v Bristole),  husle do dvoch skladieb nahrala Marta Šútora. Finálny mastering prebehol v štúdiu Gargle & Expel v Prahe v réžii Toma Karáska. Autorom „artworku“ EP je Mirka Takáčová a dizajn obalu EP spravil Mellow.

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia (http://www.fpu.sk).

Analogrunner svoje nové nahrávky uvedie spoločne so speváčkou Possimiste aj naživo na krátkom Kolorika Tour s vizuálnou podporou výtvarníčky Kriss Sagan. Na trnavskom vystúpení sa k nim pripojí aj Foolk.

Zoznam koncertov:

  • 19.3. Nová Cvernovka, Bratislava
  • 20.3. Malý Berlín, Trnava
  • 22.3 Klub Lúč, Trenčín
  • 23.3. Regal Terasa, Piešťany

Analogrunner (bio)

Analogrunner, vlastným menom Matúš Bluem, je producent a hudobník, ktorý čerpá inšpiráciu a energiu z prírody a pohybu. Na scéne sa uviedol najprv elektronickým projektom Blue M, ktorý spočíval v generovaných modulárno-softwarových zvukových dobrodružstvách. Jeho kariéra pokračovala projektom Emah, ktorý bol inšpirovaný dubstepom a garage minulého desaťročia. Súčasný Analogrunner vo svojej tvorbe využíva najrôznejšie zvukové zdroje: nahrávky vlastných detí a ich hračiek, svoje nedokonalé inštrumentálne pokusy na gitare a klavíri, či hudobníkov a spevákov, ktorých v živote stretol a všetko to balí do vkusnej súčasnej elektronickej hudby. V roku 2016 mu vyšlo na značkách Deadred a Starcastic debutové eponymné EP, na ktorom spolupracoval s estónskou speváčkou Possimiste. Dvoma skladbami prispel aj na výberovky súčasnej slovenskej hudby Ostrov hudby 2 a 3. Okrem vlastných skladieb je veľmi zručný remixér, vytvoril svoju verziu skladby O hore a vtáčkovi na album Jany Kirschner Moruša – Remixed, v minulosti na seba upozornil aj remixami pre hudobníkov ako Vec, Autumnist alebo Bulp.

Martin Turzík a NMR (foto: Ladislav Soos)