DIVNÁ HUDBA FRANCÚZSKEHO DUA BATON BLEU

Baton Bleu - Weird & Womderful TalesBaton Bleu – Weird & Womderful Tales (DixieFrog 2019)

Divné príbehy. Divné piesne. Divné nástroje, divné hlasy, divné blues. Na albume je divné úplne všetko a za počúvaním do konca nie je slušnosť, jednoducho vám to nedá dozvedieť sa, kam ďaleko je francúzska dvojica Baton Bleu v bizarných nápadoch ešte schopná zájsť, bez toho aby vás v texte skladby Buffalo 7 – pritom skolilo hneď sedem infarktov.

Čo nastane, keď vydavateľ stratí kontrolu nad svojou „promo“ predstavivosťou? Za lákavý popis akustickej dvojice – sweet neo-blues – sa spočiatku dočká záujmu, na konci hnevu: to si z nás robíte srandu? Svoju úlohu určite zohráva absencia úprimného promo dodatku: … alebo tak nejako, my vlastne sami nevieme. Speváčka Mária Laurent hrá vedľa bendža na mongolskú dvojstrunovú citaru tovshuur a bluesový pankáč Gautier Degandt exaltovane modulujúci hlas do hrubosti Captain Beefheart k nej pridáva gitaru, ako gajdy mečiacu grécku flautu aulos, basovú harmoniku, kalimbu, detskú zvonkohru a perkusie. A vôbec touto žánrovou čistotou spochybňujúcou blues, teda či vôbec má cenu hovoriť o blues, pri všetkých priamych odkazoch k Leadbellymu, Blind Williamovi Johnsonovi a Johnnymu Cashovi, zvukovo čerpá veľa zo Stredomoria, Arábie a francúzskeho šansónu, hoci obaja spievajú Anglicky. S názvami skladieb naznačujú mieru odvahy a zamerania. Harry Smith: experimentálny mix blues, Toma Waitsa a poetiky beat Baton Bleu 2019generation. Sarakiniko: oslava pláže gréckeho ostrova Milos a veľkorysosť hippies. Robert: zlomené srdce Roberta Johnsona.

Yourgo: za sprievodu dupania topánok so zvončekmi na nohách a mongolského čela moorinhur najlepšie odkrýva tvorivú metódu dua – kontrast jemného, napriek tomu znejúceho ženského hlasu a mužskej hrubosti s trochou komediantského úškľabku navrch – a dôvod vysokej reputácie. Hudobný zemepis berú rodáci z Rennes iba za odporúčanie, riadia sa vlastnými inštinktmi a od odťažitej alternatívnosti si držia odstup. Najprv sa čudujete, potom možno aj zhrozíte, nakoniec, pravda po niekoľkonásobnom počúvaní, sa do tej originálnej a napodiv veľmi melodickej hudby zamilujete.

Jiří Moravčík (foto: press)