SLOWDIVE PREDSTAVILI SVOJ ŠTVRTÝ BEZMENNÝ ALBUM. AKO ZNEJÚ ICH NAHRÁVKY PO 22 ROKOCH?

Slowdive – Slowdive (Dead Oceans 2017)

Slowdive vznikli v roku 1989 v anglickom meste Reading. V ich tvorbe sú počuť rôzne hudobné štýly ako shoegaze, dream pop či ambient. Skupina v roku 1995 ukončila činnosť.

Shoegaze obracia emocionálnu pozornosť fanúšikov dovnútra, nakoľko hluk gitár a ďalších nástrojov znemožňuje počas koncertov akúkoľvek socializáciu. Necháva tak ľudí napospas svojim vlastným pocitom a myšlienkam. Je to hudba na snívanie,“ napísali o tomto žánri v úvode svojho výberu The 50 Best Shoegaze Albums of All Time editori internetového portálu Pitchfork.  Inšpiráciou pre Slowdive bol zvuk gitár My Bloody ValentineCocteau Twins či The Byrds. Kapelu založili na konci osemdesiatych rokov priatelia z detstva Neil Halstead a Rachel Goswell, pôvodne pod názvom Pumpkin Fairies, no zakrátko sa premenovali na Slowdive. V novembri 1990 vydali rovnomenné EP Slowdive, ktoré malo pozitívne ohlasy. Vo Februári 1991 im vyšlo EP Morningrise a v júni toho istého roka EP The Holding Our Breath, z ktorého singel „Catch the Breez“ sa dostal na čelo UK Indie Chart. Každý singel, ktorý vydali v roku 1991 sa stal podľa Melody Maker singlom týždňa.

V septembri 1991 vydali debutový Just for a Day, po ktorom nasledovalo ich prvé turné v USA (s kapelou Blur) a európske turné na jar ‘92. V máji 1993 vydali ich najzásadnejší album Souvlaki. V čase vydania mal ale od pozitívneho prijatia britskými kritikmi veľmi ďaleko. S odstupom času sa ale dočkal rehabilitácie od najprestížnejších hudobných portálov. Podľa NME je tretím a podľa Pitchforku dokonca druhým najlepším albumom žánru shoegaze, pričom jeho podceňovanie dobovou tlačou označilo NME za trestuhodné. Ich tretí album Pygmalion bol, s omnoho minimalistickejšími aranžmánmi, zvukovým protikladom predchádzajúcej tvorby. Krátko po jeho vydaní sa Slowdive rozpadli, pričom Halstead, Goswell and McCutcheon založili kapelu Mojave 3. 24. januára 2014 na twitterovom konte kapely zverejnili odkaz na web slowdiveofficial.com, na ktorom bol obrázok s nápisom „here she comes…“ (rovnako sa volá aj jedna z ich piesní z albumu Souvlaki). O štyri dni neskôr oznámili, že po takmer dvadsiatich rokoch odohrajú koncert na barcelonskej Primavere. 12. januára 2017 vydali novú skladbu po 22. rokoch s názvom „Star Roving“, ktorá naznačuje, že shoegaze neostal úplne zaseknutý v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Podľa Pitchforku „destilovali elementy seba samých spôsobom, ktorý nie je obyčajnou recykláciou, a zároveň zostáva verný pôvodnej, žeravej forme“. Kapela sa hneď po zverejnení skladby dostala na čelo rebríčka The Billboard + Twitter Trending 140 chart „najdiskutovanejších vecí ohľadom umelcov a ich tvorby“.

Speváčka a gitaristka formácie Rachel Goswell vlani v rozhovore pre portál Stereogum prezradila, že skupina nahráva nový album. Ich bezmenná novinka vyšla 5.5.2017. Produkoval ju Chris Coady, človek ktorý sa v minulosti podpísal pod zvuk nahrávok skupiny americkej Beach House. Nové piesne nadväzujú na už zadefinovaný hudobný štýl skupiny Slowdive, majú ale moderný lesk. Slowdive dokázali, že je možné aj po čase zachovať základné DNA svojej hudby a súčasne znieť sviežo a aktuálne. Škoda len, že album ako celok v druhej polovici stráca svoje tempo. Ich najlepšie nové piesne totiž nájdete len v jeho prvej polovici.

Skupina nedávno uviedla, že si užíva spoločné koncerty tak, ako vo svojich začiatkoch.   Neil Halstead, Rachel Goswell, Nick Chaplin, Christian Savill a Simon Scott sa predstavia festivale Pohode 2017.

Anton Repka a Róbert Gregor (foto: Ingrid Pop)