SME MEDIÁLNYM PARTNEROM E&A FESTIVALU. KONÁ SA UŽ TENTO VÍKEND

Saša PastorkováUž počas tohto víkendu, 10. a 11. augusta vás New Model Rádio pozýva na tretí ročník multižánrového E&A festivalu, ktorý sa bude konať v srdci Slovenska – v Brezne. O festivale sme sa bližšie porozprávali s organizátormi Marošom Pavúkom a Sašou Pastorkovou.

* Kto sú/boli Elene Chénot a Adolph Simon a prečo je E&A festival venovaný práve im?

Maroš: Boli to hudobníci a učitelia hudby, ktorí prišli do Brezna účinkovať na Francúzske dni v prvej polovici 90. rokov. Mesto a kraj si veľmi obľúbili a pravidelne sa vracali. Pretože boli na dôchodku, stávalo sa, že ostávali aj pár mesiacov z roku. Nezištne pomáhali vo výuke  ZUŠ a tiež hrávali na mnohých akciách, vďaka čomu si získali veľa priateľov. 30. apríla 2009 tragicky zahynuli počas autonehody pri ceste do Brezna. Odvtedy sa v kultúrnej miestnej verejnosti takmer na nich zabudlo, čo ma dosť trápilo, lebo pre hudobnú komunitu urobili toho naozaj veľa. V roku 2014 som preto založil, s podporou Ministerstva kultúry, dvojdňový  E&A festival. 

* E&A je multižánrový festival, ktorý je zároveň spomienkou na Francúzske dni, tie sa kedysi konali v Brezne. Znie to pomerne netypicky…Ako je Francúzsko prepojené s Breznom?

Maroš PavúkMaroš: Francúzske dni sa konali v Brezne  v polovici deväťdesiatych rokov. Prvé tri ročníky boli týždňové a potom to začalo postupne upadať, asi pre menší záujem zo strany radnice. Ale v tých rokoch, keď to fungovalo, to bol zázrak. Hlavnými organizátormi boli bol Daniel Compagnon (rodený Francúz a zároveň veľký propagátor slovenskej kultúry vo Francúzsku) a riaditeľ MSK, Jaro Šurina. Festival sa konal po celom meste v jesennom období a program bol multižánrový. V kine išli francúzske klubové filmy, v kultúrnom dome sa konal galakoncert,  v mestskom hoteli hrávali klaviristi, v Modranke akordeonisti, v múzeu sa konali výstavy, v ZUŠ koncerty vážnej hudby, v klube Bombura vystupovali jazzové a šansónové kapely z Paríža a v jednej z reštaurácií varil originál francúzsky kuchár v spolupráci s Hotelovou akadémiou. Mesto vtedy ešte nerobilo rozdiel medzi súkromnými a mestskými subjektami. Program bol pekne rozložený a umelci rotovali po podnikoch. 

* Kde sa bude E&A festival konať a na aký program sa môžeme tešiť?

Saša: Tradične sa držíme pestrej multižánrovej dramaturgie. Hlavný hudobný program prebehne počas dvoch dní 10. a 11. augusta v Klube Bombura a v Horehronskom múzeu. Sobotné popoludnie v Mestskom parku bude venované  rodinám s deťmi. Návštevníci sa môžu tešiť na štyri zahraničné a šesť domácich hudobných zoskupení, kapelu pre deti, ktorá si pripravila interaktívny hudobný workshop, rozprávkové čítanie, divadielko a bubenícku pozvánku, ktorá veríme, že v sobotu postaví na nohy celé mesto.

* Zrejme ste ako organizátori v bližšom kontakte s ťahákom na piatkový večer – fínskou kapelou Värttinä – čo majú nové, v akej zostave prídu, zahrajú aj skladby, ktoré sme v 90-tych rokoch počúvali? (osobne mám na mysli piesne z rokov 1992-2003)

Maroš: Skupina Varttina sa v roku 2017 spojila s fínskym rapperom Paleface, ktorý experimentuje s tradičnou ľudovou hudbou. Hudobníci nám sľúbili, že zaradia aj niektoré zo starších hitov, no prídu do Brezna so spomínaným rapperom a preto vystúpenie bude aj pre nás prekvapením.

* V programe máte ďalšie zaujímavé mená, ktoré možno nie sú publiku veľmi známe…môžete nám predstaviť aj grékov Opera Chaotique, francúzov Barok Tantrik Pop aj poľskú Dikandu?

Saša: Na grécke kabaretné duo Opera Chaotique sme narazili úplne náhodou. Ich ponuku koncertu sme dostali mailom. Čaká nás spojenie operného speváka/pianistu s jazzovým bubeníkom. Podľa ich vlastných slov ide o hudobný kotol, ktorý obsahuje všetky druhy ingrediencií: jazzové a africké vibrácie, vrčiaci punk, nenápadné uspávanky a gotické nočné mory. Pre nás jeden z atmosferických festivalových experimentov.

Maroš: V 90-tych rokoch počas Francúzskych dní u nás hrali štyri formácie hlavne jazz a šansóny. Jednou z nich bola kapela Maya Quartet, ktorá u nás hrala dokonca po tri roky. Vytvorili neopakovateľnú atmosféru a stále na nich radi spomíname. Dokonca mi píšu aj vojaci, čo tu slúžili, že to bol ich svetlý bod v Brezne. A jedna z hudobníčok z Barok Tantrik Pop je práve Marie Maya z Maya Quartet, ktorý u nás hral pred vyše 20. rokmi. Tak sa veľmi tešíme, že sa opäť v Brezne stretneme.

Čo sa týka poľskej kapely Dikanda, tak tá už je tiež takou Bomburáckou stálicou. Diváci si ju u nás veľmi obľúbili. Tak si spoločne opäť zatancujeme na ich svetoznáme balkánske a cigánske rytmy.

* V programe tiež nájdeme 8 slovenských skupín či hudobníkov, ktorí sa zrejme málokedy takto stretnú na jednom mieste. Podľa akého kľúča ste ich v tomto roku vybrali?

Saša: Stále sa snažíme vniesť do festivalu francúzsky nádych. Novodobá víla, kozmopolitná hudobníčka Ivana Mer miluje  Francúzsko, v ktorom často vystupuje, spolupracuje s francúzskymi producentami a v jej tvorbe cítiť inšpiráciu práve touto krajinou. Mladí talentovaní Bystričania z kapely Pas de pitié! sa venujú najmä francúzskej hudbe a výnimočná slovenská šansoniérka Alena Čermáková sa počas festivalu predstaví klasickými aj autorskými skladbami v podobnom duchu. „Longitalovci“ sú tiež jednou z Bomburáckych stálic. Máme ich radi, veríme, že aj oni nás a preto  prídu zahrať do Brezna. Prezradíme ešte na Shinu, že 5 rokov pracovala vo Francúzskom inštitúte v Bratislave.

  • Spomeňme prosím aj sprievodný program festivalu…

 Saša: Sobotné popoludnie bude prebiehať v Mestskom parku. Pre kultúrychtivé rodiny s deťmi sme pripravili rozprávkové čítanie so spisovateľkou Dianou Mašlejovou s názvom Od Booku do booku. Vystúpenie kapely Pánko bude spojené s hudobným workshopom a tiež pozývame na divadelné predstavenie o Pinocchiovi z dielne Divadla ZkuFraVon. Program v parku bude pokračovať koncertom profesionálnych hudobníkov a perkusionistov z WoodPack Brothers a živou hudobnou pozvánkou v podobe bratislavskej bubeníckej kapely Maribondo, ktorí svoju hudobnú cestu mestom zakončia v parku bubeníckou show.

* Na E&A festival je určite zaujímavé prísť aj z iných miest Slovenska. Odporučili by ste prosím návštevníkom, kde by našli informácie o ubytovaní, prípadne ďalšie praktické informácie?

 Maroš:V Rohoznej, blízko Brezna, sa nachádza autocamping a potrebné informácie ohľadne ubytovania a služieb sa dajú nájsť na stránkach Turistickej informačnej kancelárie v Brezne.

* Mesto Brezno leží v krásnej prírode v srdci Slovenska a v jednom z priestorov, v ktorom sa bude festival konať (Klub Bombura) sa často objavuje program venovaný prírode..čo z okolitej prírody a možno aj zaujímavých miest by ste odporučili turistikychtivým návštevníkom?

Maroš: Priamo z klubu Bombura sa dá ísťna túru na Skalku, odkiľ je krásny výhľad na Nízke Tatry. Pre tých pohodlnejších sa odporúčam previezť Čiernohronskou železnicou, alebo navštíviť horské sedlo Zbojská a pre náročných je zasa výstup na Štefánikovu chatu a následne Ďumbier.

Ďakujem Saši a Marošovi za rozhovor. Návštevníkom E&A festivalu želáme z New Model Rádia krásne zážitky.

Bibiána Grebeňová Šedivá (foto: archív)