SOŇA HORŇÁKOVÁ: 30 ROKOV HUDOBNEJ KARIÉRY NA RETROSPEKTÍVNOM ALBUME

Rešpektovaná pesničkárka a dlhoročná hudobná publicistka Soňa Horňáková v týchto dňoch vydáva svoj prvý retrospektívny album „Piesne (1993-2019)“.


Prvé štúdiové nahrávky realizovala Soňa Horňáková v Československom rozhlase v Bratislave v roku 1981. Hudobné aktivity 80.rokov, kedy popri folkovom pesničkárstve pôsobila aj v rockových kapelách STROM a NIKA, zachytáva kolekcia piesní na 2CD „Piesne z nevydaných albumov“ z roku 2003.

Prvý oficiálny autorský album nahrala v roku 1993

Eponymný debut sa stal nečakane treťou najpredávanejšou platňou na Slovensku. Počas nasledujúcich rokov do jej diskografie pribudol aj špeciálny album pre deti, „Buvipesničky“, vytvorený v spolupráci s básnikom a textárom Danielom Hevierom a ešte ďalších päť hudobných titulov (Súmrak snov, Dívam sa z okna, Pozdrav z Teonatu, Santa Barbara, V šere lesklých stromov).

Aktuálny dvojalbum „Piesne (1993-2019)“ mapuje určitý úsek Soninej hudobnej tvorby a prináša 24 piesní pochádzajúcich z platní, ktoré nahrala počas posledných troch dekád.


„Soňa Horňáková je telom i dušou pesničkárka. Je speváčkou bluesovo zhorknutého hlasu a prejavu, má rovnako blízko k blues ako k folku, folkrocku, ale aj podžánru, ktorý sa vo svete nazýva AOR (Adult Orientated Rock), teda rock pre dospelých. Okrem iných speváckych a interpretačných daností má Soňa naviac dar skladať chytľavé, nápadité piesne, ktoré sú – na rozdiel od iných folkových interpretov – dokonca prijateľné aj pre hudobných redaktorov rozhlasu či televízie,“ napísal o nej pesničkár, skladateľ, spisovateľ a dramatik Miloš Janoušek.

Tridsať rokov od vydania debutu si pesničkárka Soňa Horňáková pripomenie koncertom, na ktorom zahrá svoje songy sama, v sprievode svojej neodmysliteľnej gitary, a niekoľko piesní aj s dlhoročnými spolupracovníkmi z kapiel SH BAND (Jana Krajčovičová) a SLIDE & UDU (Martin Zajko). Koncert spojený s krstom albumu „Piesne 1993-2019“, sa uskutoční 10. júna o 19:00h. v bratislavskom divadle TICHO a spol.

Alexander Čerevka (foto: Jana Grancová)