ŠTEFAN STEC A FALLGRAPP SPOJILI SILY V PIESNI VERBA

Skladba „Verba“ o nenaplnenej láske stelesňuje synergiu dvoch svetov. Novinka Štefana Šteca Verba spája tradície s novým zvukom a pripomína nám, že ľudia naprieč storočiami prežívali rovnaké city.

Pôvodne ukrajinská ľudová pieseň sa na prvé počutie zapáčila tvorcom pripravovaného filmu Slúžka a nový šat do nej vložil líder skupiny Fallgrapp.

Známy propagátor rusínskeho folklóru Štefan Štec sa spojil s Jurešom Líškom z Fallgrapp a prerobili dojemnú ukrajinskú ľudovú pieseň na skladbu, ktorá znie súčasným hudobným jazykom. Pesnička zaznela už pred vyše 60 rokmi v ukrajinskom filme Tiene zabudnutých predkov, v aktuálnom modernom šate však čakala na svoj nový film.

„Túto skladbu som prvýkrát nahral na môj druhý album Duje vitor viac-menej v tradičnom prevedení. Už vtedy som však vedel, že by si zaslúžila nový šat. Taký, ktorý ponesie so sebou pečiatku a zvuk dneška. Hneď mi napadol môj kamarát, folklorista a zároveň úspešný hudobný producent Jureš z Fallgrapp. On je práve ten, ktorý výborne pozná tradície, no nepozná hranice v jeho novej hudobnej tvorbe. Keď som mu poslal pesničku a hrubú predstavu, ešte v ten deň mi poslal náčrt, ako by to mohlo vyzerať. Ja som do hudobného intra napísal text. Je o chlapcovi, ktorý odchádza a hovorí svojej dievčine, aby sa každú noc obaja pozerali na mesiac. Ten ich na diaľku spojí, pretože je len jeden. Zdá sa mi to ako silný moment. Zvlášť v období svetovej pandémie, ktorá nás akosi rozdelila,“ hovorí Štefan Štec.

Pieseň očarila aj režisérku Marianu Čengel Solčanskú aktuálne pracujúcu na novom filme Slúžka, ktorý príde do kín na jeseň tohto roka. Urobila teda k skladbe aj videoklip, ktorý obsahuje nádherné zábery z filmu, naznačuje jeho príbeh o „zakázanej“ láske a súčasne vystihuje magickú atmosféru piesne.

Štefan Štec pieseň zaspieva aj vo filme.

„Pred šesťdesiatimi rokmi nakrútil veľký arménsky režisér Sergej Paradžanov film o ľuďoch žijúcich v Zakarpatskej Ukrajine Tiene zabudnutých predkov. Počas svadby hlavných hrdinov znie pieseň Verbovaja doštečka, jedna z najkrajších a najdojemnejších skladieb. Keď som sa dozvedela, že ju Štefan prespieval, považovala som to za znamenie a požiadali sme Štefana, aby ju zaspieval nielen pre náš film, ale aj v našom filme, aby tá pieseň a Štefanov nádherný hlas boli organickou a večnou súčasťou našej Slúžky,“ vysvetľuje Mariana Čengel Solčanská.

Text piesne Verba je o láske, o očakávaniach a nesie v sebe niečo silné, nadčasové, pretrvávajúce.

„Táto skladba patrí v rámci obradového kalendára tradičnej kultúry medzi takzvané jarné pesničky, ktorými sa vítala jar. Vŕba je v našich národoch symbolom príchodu a vítania jari,“ vysvetľuje Štefan Štec.

Aktuálna podoba piesne je akousi variáciou na Rómea a Júliu v karpatskej verzii. „Snažil som sa citlivo prepojiť odkaz minulej doby s tou dnešnou a myslím, že vznikla nádherná synergia dvoch svetov. Sveta minulosti, plného tradícií, hudby, krás i ťažkostí so svetom, ktorý žijeme teraz, s novými technológiami, no zaťažení hľadaním riešení na veľmi podobné problémy,“ dodáva skladateľ a producent Jureš Líška.

„Spolupráca s Jurešom bola veľmi rýchla. Je to naozaj profesionál a jeho koučing počas nahrávania bol pre mňa veľmi obohacujúci. Snažil sa zo mňa dostať nové hlasové polohy. Pozrieť sa na tú skladbu inou perspektívou, no vychádzať z jej pôvodnej estetiky. Jurešovu hudbu počúvam nielen preto, že sa poznáme, ale preto, že sa mi mimoriadne páči. Viem, že táto spolupráca ma vytrhla z mojej komfortnej zóny, no viem aj to, že to je ten moment, ktorý ma môže umelecky nielen obohatiť, ale aj posunúť ďalej,“ uzatvára Štefan Štec.

O filme Slúžka.

Snímka rozpráva príbeh dvoch dievčat zmietaných citovou neistotou. V období prvej svetovej vojny prichádza 15-ročná Anka (Dana Droppová) pracovať ako slúžka do pražskej vily vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ankinou novou rodinou sa stáva zvyšné služobníctvo – kuchárka Kristína (Anna Geislerová), slúžka Líza (Vica Kerekes) či záhradník Štefan (Lukáš Pelč).

Okrem nich získava aj úhlavného nepriateľa – rovnako starú dcéru z panskej rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživosť sa však postupne premení na sympatie a medzi mladými ženami sa rozvinie romantický vzťah. To všetko v čase, keď ženy nemali ani volebné právo, nieto ešte právo na lásku podľa vlastného výberu. Podarí sa ich vzťahu prežiť alebo doplatí na vtedajšie normy a pravidlá?

Eva Sládková a NMR (foto: Igor Stančík a Tina Botková)