SVETOM NEZASTAVITEĽNÁ AKUSTIKA

Akustika - Zastavme svet (Batelier Records, 2018)

Akustika - Zastavme svetNebolo to tak dávno, keď skupina Akustika pod jej  predchádzajúcim  názvom N3O Akustika hrávala a dobrú energiu rozdávala v suterénoch, v pofidérnych putikách, podchodoch, podpalubiach a na rôznych pouličných akciách. Ako býva zvykom, neustálym hraním a zlepšovaním si okolo seba vytvorila svojrázne hudobné prostredie, etablovala sa na scéne a z podpalubia si ju hore k sebe povolal do kapitánskej kajuty samotný kapitán. Za dobrých poveternostných podmienok zvykne loďka doplávať ďaleko a o loďke s názvom Akustika by bolo možné hovoriť takmer výlučne v intenciách pozitívnych vibrácií. Časom sa prirodzene vyprofilovala a dnes sa na jej prove vyníma nápis Zastavme Svet. Je na nej 9 členná posádka tvoriaca najsviežejšie slovenské reggae.

Chalani zo skupiny Akustika prichádzajú s pozitívnym, šťastným albumom, čo je v dobe, v ktorej prevládajú pochmúrne témy už takmer raritné. Teraz „tu“ však nikto nemá čas na úzkosti. Na palube uprostred oceánu svieti slnko často a spätosť s prírodou nepripomína len pomaly tlejúce „brčko“, ktoré si chalani podávajú medzi veselými popevkami. Nezmení to ani fakt, že v istom východoslovenskom podniku sa kedysi dali zohnať ich vlastné podpisové dlhé papieriky. Pri prvej skladbe to človeka núti prebehnúť sekvencie klasických filmov, pretože inštrumentálne Intro má až podozrivo vážny, priam „soundtrackový“ charakter. Treba poznamenať, že aj tento pomerne netradičný šat kapele pristane. Napokon, nespieva len v úvodnom Intre, ale ani v predposlednej piesni Joooj. Tá má svojimi cigánskymi melódiami a rytmami „hopsa hopsasa“ od vážnosti pomerne ďaleko, čo svedčí o rôznorodosti nahrávky. No niežeby na albume nebolo možné počuť aj miernejšie tempá. Dôjde k tomu v pohodovej skladbe Na Miestach plných Krás a pomalší vetrík fúka aj v pesničke Pridaj sa k nám. Ani v jednej však nejde o rýchlostnú kolíziu, ale len o príjemné pohladenie prelínajúcich sa melódií a rytmov, strunových, sláčikových a dychových nástrojov, perkusií a svojského spevu čerstvého ženáča Paľa Kovaľa.   

Akustika band 2018Bez rozdielov

Aj pieseň Zastavme svet pôsobí pokojom. Harmonickosť sa nesie celým jej trvaním, napriek tomu, že sa do nej nápadne votrie „drum ‚n‘ bassový beat“. Širokospektrálnosť tohto diela podčiarkla aj prítomnosť viacerých hostí, ktorí sa pod jedenásť pesničkový album podpísali. Mimo iných prispeli muzikanti Zuzana Ďurčeková a Martin Švec z košickej filharmónie, na dychových nástrojoch trubkár Pavol Jeňo či legendárny „ex-chikilikituár“ Martin Paľo. Pridala sa aj koncertná posila, gitarista Lukáš Valkulčák hrajúci v kapele Eda Klenu, alebo aj vo vlastnom projekte Tri Oká.

 Kapela napokon sama razí filozofiu hudby ako ústredného spojiva medzi hudobníkmi, čomu nahráva aj fakt, že členovia organizujú v domácom prešovskom klube Christiania občasné jam sessions predstavujúce pre miestnych začínajúcich muzikantov priestor, kde môžu ukázať svoje schopnosti. Dvere sú otvorené naozaj všetkým.

Reagge sa s negatívnymi rozdielmi, napríklad rasovými,  skrátka nekamaráti. Vždy išlo o hudbu priateľskú a pozitívne naladenú. Aj preto nie je slovenčina jediným jazykom, ktorý môžeme na albume počuť. V dlhších i kratších, hovorených, rapových i spievaných pasážach počuť ruštinu, ukrajinčinu a tiež, samozrejme, aj angličtinu.

Akustika spárila prírodu s ľudskou spoločnosťou, rýchle aj pomalé tempá, formu prispôsobila obsahu a aj keď to môže znieť otrepane, istým spôsobom sa vracia ku koreňom reggae. Veď je to už zohraté hudobné teleso, o čom sa mohli presvedčiť aj tohtoroční návštevníci festivalu Pohoda, a nie len tí. Čím viac o tom človek premýšľa, tak prichádza na to, že chalanom spoliehajúcim sa výlučne na vlastnú inštrumentálnu zdatnosť sú už podchody a pochybné putiky predsa len tesné. Napriek tomu, že ich v rámci svojich možností neodmietajú, do ich koncertného portfólia už naplno patria aj veľké pódia. Loď majú pevnejšiu a odolnejšiu ako kedykoľvek predtým, a svojským spôsobom plávajú ďalej. Aj keby sa zastavil celý svet.

Matej Kráľ (foto: https://akustika.band )