SVETOVÁ ŠPIČKA ROCKU, POPU A ELEKTRONIKY MIERI DO PRAHY. METRONOME FESTIVAL PREDSTAVUJE PROGRAM NA JEDNOTLIVÉ DNI AJ SO SLOVENSKOU ÚČASŤOU

Prague Metronome Festival nedávno predstavil svoje najväčšie hviezdy aj slovenským hudobným fanúšikom. Nabitý line-up druhého ročníka českého festivalu tento týždeň doplnili poslední interpreti. Popri Stingovi či GusGus si v piatok 23. júna zahrajú londýnski The Veils. Sobotný program 24.6. na čele s Kasabian a DJ-om Solomunom zase obohatia legendárni The Pretty Things a Blood Red Shoes. Divákov čaká 40 jedinečných koncertov v srdci Prahy, na ktoré sa oplatí vycestovať aj Slovákom. Obzvlášť preto, že pre viacerých účinkujúcich to bude v tej dobe jediný koncert v blízkom regióne. Organizátori navyše ohlásili, že do predaja ide aj obmedzený počet lístkov pre záujemcov o jednodňové vstupy. Kompletné informácie nielen o programe a vstupenkách Slováci nájdu na www.metronomefestival.cz.

Piatok 23.6.
STING
GusGus
THE VEILS
ESTER RADA
COALS
BILLY BARMAN
MODRÉ HORY
a ďalší

Sobota 24.6.
KASABIAN
SOLOMUN
BLOOD RED SHOES
YOUNG FATHERS
DAVID KOLLER + KATARZIA
SHELLS
a ďalší

Hlavnou hudobnou hviezdou bude tento rok bezpochyby britský spevák STING, ktorý počas 90-minútového koncertu zahrá okrem rockových songov z aktuálneho albumu 57th & 9th aj nesmrteľné hity od The Police či obľúbené skladby z prelomu milénia. Vrcholom druhého dňa budú KASABIAN, ktorých album For Crying Out Loud vyšiel začiatkom mája a z prvého miesta britského rebríčka predajnosti po prvom týždni predaja zosadil po troch mesiacoch aj Eda Sheerana. Deluxe verzia s koncertným záznamom ukazuje, že novinky budú naživo popri osvedčených skladbách dobre fungovať. Priaznivci elektroniky si vychutnajú Berlínom odchovanú hviezdu súčasnej tanečnej scény DJ SOLOMUNA, ktorý svojím setom celý festival zakončí.

 

 

Novinkou piatkového programu budú britskí THE VEILS na čele s charizmatickým frontmanom Finnom Andrewsom, synom zakladateľa legendárnych XTC. Už po prvom vypočutí ich minuloročného albumu Total Depravity poslucháč pochopí, prečo si ich režisér David Lynch vybral do soundtracku novej série Twin Peaks – len máloktorá skupina totiž svojím zvukom lepšie sedí k lynchovskej nálade. Čiernym koňom piatkového programu bude temný set islandských elektro legiend GUSGUS. Z Izraela príde pôvodom etiópska speváčka Ester Rada so svojím charizmatickým mixom jazzu, r’n’b a funku a z poľského priemyselného juhu zase zasnený trip hop Coals.

 

 

Set plný nespútanej energie bude v sobotu hlavnou devízou hiphopových YOUNG FATHERS, ktorých hudbu si do pokračovania kultovky Trainspotting vybral režisér Danny Boyle. Na rockových fanúšikov v sobotu okrem Kasabian ďalej čaká aj duo BLOOD RED SHOES a DAVID KOLLER, s ktorým vystúpi aj slovenská speváčka a skladateľka KATARZIA.

 

 

K sobotným vystupujúcim sa najnovšie pridajú aj legendárni rockeri THE PRETTY THINGS, medzi priaznivcov ktorých sa zaraďujú aj samotní Kasabian – gitarista Sergio Pizzorno prehlásil, že bez nahrávky S.F. Sorrow z roku 1968 by ich skupina neexistovala. To isté platí aj o kapele Rolling Stones, ktorú basgitarista Pretty Things Dick Taylor na začiatku 60. rokov zakladal. Do vtedajšej zostavy s Mickom Jaggerom zobral aj istého Keitha Richardsa.

Slovenskú hudbu budú na Prague Metronome Festivale okrem KATARZIE zastupovať aj MODRÉ HORY a BILLY BARMAN. „Som rada, že máme v programe Metronome hneď troch interpretov, pretože slovenskú scénu vnímam veľmi pozitívne a myslím, že má veľa kvalitných mien. Chcela som, aby zastúpenie bolo žánrovo pestré, preto som do programu vybrala napríklad Modré hory, ktorí majú skvelý oldschoolový ‘vibe’ a Billy Barman, ktorí zase podľa mňa patria k top slovenským indie kapelám,“ hovorí programová riaditeľka Barbora Šubrtová.

Zaujímavosťou je, že všetci zástupcovia českej scény (Monkey Business, David Koller, Lenny, VR Nobody a ďalší) sa predstavia v unikátnych konšteláciách či s jedinečným programom, ktorý diváci nikde inde neuvidia. Navyše, všetky koncerty v programe sú poskladané tak, že si ich fanúšikovia môžu plnohodnotne užiť takmer všetky. Festival tiež ponúka jednodenné vstupenky pre tých, ktorí v Prahe nemôžu stráviť celý víkend.
„Kapely na turné často idú od haly k hale a jeden koncert je na nerozoznanie od druhého. Niekedy už ani nevedia, v ktorom meste sa nachádzajú. Chceme divákom ponúknuť niečo viac a že tu taká možnosť je, potvrdil minulý rok Iggy Pop. V unikátnej situácii, na zaujímavom mieste, v podstate na rohu parku Stromovka, na Výstavišti, pod šírym nebom za turbulentného počasia, pred úžasným viacgeneračným publikom, odohral Iggy Pop koncert, o ktorom sa dodnes v Čechách hovorí ako o pravdepodobne najlepšom v histórii jeho pražských návštev. Že navštívil Prahu, na to určite len tak nezabudne. Dúfame, že podobné nezabudnuteľné zážitky si odnesú diváci aj tento rok,“ doplňuje spoluzakladateľ festivalu David Gaydečka.

Alexander Čerevka