SVIEŽA AMERICKÁ „GITAROVKA“ MÁ NÁZOV MODERN BASEBALL

modern-baseball-holy-ghost-albumMODERN BASEBALL – HOLY GHOST (RUN FOR COVER 2016)

Miestami sa môže zdať, že americká scéna je bohatá na veľké množstvo projektov podobného vyznenia i hudobných nápadov – hovoríme o nenápadnej kapele z Philadelphie pomenovanej vtipným športovým názvom Modern Baseball.  Holy Ghost (nemýliť si s  newyorskými „synhtpopermi“ rovnakého názvu) je jej tretí album. Obsahuje predovšetkým krátke, rázne pesničky, v ktorých nájdeme okrem všadeprítomnej gitarovej energie aj niečo dobré, čo zostalo z vlny ema,  aj niečo z punku a všetko dokopy by sa dalo označiť ako energický indie rock.

Štvoricu hudobníkov, ako to už býva, spojili spoločné štúdiá, pomenovali sa podľa knihy o moderných bejzbalových technikách, ktorú mal práve na stole otec jedného z členov, keď sa rozhodli založiť kapelu. Pesničkársky tandem tvoria Brendan Lukens a Jake Ewald (obaja gitara a spev) a na novom albume si svoj autorský vklad pekne podelili, približne do prvej polovice albumu prevažuje Ewaldov, potom Lukensov. Je to teda niečo ako kapela s dvomi spevákmi, ktorí sa vo svojom svojskom štýle navzájom dopĺňajú. Texty, ktoré sú často o banálnych veciach ako statusy na sociálnych sieťach, žijúce si v akomsi odťažitom paralelnom svete a zasahujúce do života svojich užívateľov, dopĺňajú aj autentické Lukensove skúsenosti s maniodepresiou, ktoré vyústili do jeho vynútenej hospitalizácie. V našom večernom vysielaní venovanom Modern Baseball, budete počuť, že ich nový album, hoci neponúka „hitovky“ , je pozoruhodný svojou autentickosťou.

Piesne zväčša majú dĺžku len okolo dvoch minút a aj vďaka tomu sa kapele podarilo vytvoriť dojem, že presne vie, čo chce, vyjadriť svoje pocity v priebehu poldruha minúty, nezaťažuje  poslucháča zbytočnými výlevmi.  Jedenásť piesňový album Holy Ghost však napriek tomu nevybočuje z radu iných známejších amerických „gitaroviek“, a tak zostáva veriť, že ho objavia aspoň ich priaznivci, keďže piesní s hitovým potenciálom, schopných zaujať aj širšie  publikum,  obsahuje pomenej.

 Matej Lauko