THE AVALANCHES SÚ VTIPNÍ A NÁPADITÍ AJ PO ROKOCH

The Avalanches – WildflowerTHE AVALANCHES – WILDFLOWER (MODULAR / XL RECORDINGS 2016)

Aj napriek skutočnosti, že The Avalanches dosiaľ vydali doposiaľ len jeden album, boli považovaní za jednu z najzaujímavejších austrálskych skupín súčasnosti. Pred niekoľkými dňami ukončili šestnásťročné čakanie svojich fanúšikov a ponúkli v poradí druhú nahrávku s názvom Wildflower. Opäť ide o bizarnú znôšku samplov, gitarových riffov, milých útržkov z virtuálnej reality a chytľavých popevkov, ktoré potvrdzujú, že na nástupcu debutového albumu sa oplatilo počkať aj taký dlhý čas.

Pilotný singel Frankie Sinatra bol slušnou návnadou na počúvanie celého nového albumu. Ide o vydarenú „hitovku“ a svojráznu poctu menovanému spevákovi, ktorej nechýba vtip ani podmanivý rap, vďaka ktorému si skladbu obľúbite po prvom vypočutí. Album má však viacero silných miest. Skladba Subways sa spolu so ženským vokálom ponára viac do elektronických zákutí, The Noisy Eater vám navodí pocit hladu vďaka chrumkaniu a mľaskaniu, ktoré v nej počuť. Na albume je veľa trackov, niektoré z nich sú minutážou skromné a skôr ako svojbytné piesne pôsobia ako neoddeliteľná súčasť celku.

Celá novinka je akási koláž zvukov a samplov, plynúca v tom duchu, aký poznáme z čias debutu a vydarených skladieb ako Frontier Psychiatrist či Since I Left You, za ktoré The Avalanches pozbierali aj mnohé ocenenia. V závere albumu upúta pieseň Stepkids, najmä pre svoju netradične pesničkovú formu a aj nasledujúca skladba Saturday Night Inside Out si získa priazeň vďaka chilloutovej atmosfére akoby upokojujúcej myseľ i telo po predchádzajúcich párty záležitostiach. The Avalanches ani na druhom albume nesklamali a namiešali pozoruhodný mix sebe vlastných bítov, ktorý sa bude uchádzať o vašu pozornosť aj v dnešnom programe 120 minút s hudbou od… Vypočujete si päť ukážok z nového albumu, pričom neopomenieme ani hity z toho prvého.

Matej Lauko