THE BREATH – DRUH DYCHU, KTORÝ DODÁ VAŠIM PĽÚCAM KYSLÍK

The Breath - Carry Your Kin 2The Breath – Carry Your Kin (Real World Records 2016)

Britské vydavateľstvo Real World Records, o ktorého vznik sa kedysi zaslúžil Peter Gabriel, už síce nepatrí medzi trendsetterov ako v 90. rokoch minulého storočia, ale stále si udržiava vysokú latku produkcie, aj schopnosť prekvapiť. Medzi príjemné prekvapenia tohto leta patrí album Carry Your Kin od zoskupenia The Breath, ktorý vyšiel práve na tomto labeli, a za ktorým stojí gitarista a skladateľ Stuart McCallum, známy z pôsobenia v The Cinematic Orchestra, a mladá írska folková speváčka Ríoghnach Connoly.

Ešte „cinematickejším“ robia zvuk tohto albumu ďalší Stuartovi spoluhráči z The Cinematic Orchestra: klavirista John Ellis a bubeník Luke Flowers. Dopĺňajú ich basista Robin Mullarkey a hosťujúca sláčiková sekcia v zložení husle, viola a violončelo, k čomu sa pridáva klarinet, flauta a pre mnohé skladby The Cinematic Orchestra taká typická harfa. Pre zarytých fanúšikov Cinematicu je dobrou správou nielen to, že sa priveľmi nezmenili kompozičné postupy, ale tiež to, že vokál Ríoghnach Connoly obsahuje rovnako zasnené a sentimentálne polohy, ktoré svojho času do kapely priniesla Lou Rhodes, ako aj bluesovou-soulovú sýtosť a naliehavosť, ktorou sa preslávila Fontella Bass. Zároveň to nie je len jednoduché „dva v jednom“, ale nová kvalita a originalita, za ktorú ju chváli väčšina recenzentov albumu.

Zatiaľ čo Stuart McCallum je známy okrem pôsobenia v The Cinematic Orchestra aj ako autor niekoľkých sólových albumov, o Ríoghnach Connolly ste ešte možno veľa nepočuli. Táto speváčka a flautistka pôsobí v niekoľkých skupinách a hudobných projektoch – napríklad v manchesterských indie-folkových Honeyfeet, v kapele Beware Soul Brother, ktorá kombinuje írsku a indickú tradičnú hudbu, ale aj v dievčenskom bluesovom duu Owl Dolls. Jej doterajším jediným sólovým počinom bol album s názvom Black Lung, ktorý vyšiel v roku 2012 a obsahuje tradičné írske piesne v nových úpravách. Okrem spolupráce s McCallumom hosťovala tohto roku napríklad aj na novom albume zoskupenia Afro Celt Sound System, s ktorým plánuje vyraziť na jeseň na turné po Veľkej Británii.

V čom je teda kombinácia skúsených hudobníkov z The Cinematic Orchestra s vychádzajúcou hviezdou britskej scény prínosom? Tým hlavným sú asi pozitívne emócie, ktoré hudba v podaní The Breath vyvoláva. Zdá sa, že Stuart MacCallum a jeho spoluhráči si uvedomujú, aký dôležitý je okrem dobre vystavanej skladby aj vhodný ľudský hlas, ktorý jej dodá ďalší rozmer – v tomto smere vokál Ríoghnach Connoly podľa mňa presvedčí aj najväčších skeptikov. Hoci hudba na albume Carry Your Kin má niekoľko autorov, autoriek a aranžérov, väčšinu textov si napísala Ríoghnach Connolly sama. Na povrch skladieb občas vyplávajú zvuky džezové (The Toll), inokedy experimentálnejšie (Our Own Way), hučí tam indie rock (The Dance Is Over), drnčí country (For You), či miestami to v nich sladko bzučí ako na starých nahrávkach z 4AD (Antwerp), no napriek tomu, alebo práve preto, sa to veľmi dobre počúva.

Vyvrcholením albumu, ktorý obsahuje spolu 9 skladieb a trvá necelých 50 minút, je sedemminútová kompozícia Tremelone, postavená na silnej a dojímavej melódii s povznesenou náladou šťastného návratu z dlhého a dobrého flámu pri prvých lúčoch vychádzajúceho slnka. Priznám sa, že som mal vždy tak trochu problém bez predsudkov vnímať vokalistov odvolávajúcich sa na írske alebo keltské tradície, ale v tomto prípade mi to vôbec neprekáža. Toto je ten presne ten druh dychu, ktorý dodá vašim pľúcam kyslík.

Vladimír Potančok (RTVS)