THE CULTURAL STUDIES: SLOVENSKO-AMERICKÁ SPOLUPRÁCA

Album Human Killed in Accident od The Cultural Studies je kreatívnym produktom trenčianskeho producenta Oskara Pompu a poeta s umeleckým pseudonymom The Stereo Vampire z amerického mesta St. Louis.

The Cultural Studies

The Stereo Vampire obohacuje elektroakustickú hudbu hovoreným slovom a svojimi humorne ladenými, no trefnými textami o spoločnosti. Väčšinou protestuje a poburuje ako spupný mýval. Z názvu projektu je badať spoločenská angažovanosť, ktorá je ďalej rozpracovávaná v autorských skladbách tohto neobvyklého hudobného dua.

Duo sa spoznalo počas hmlistého sobotného popoludnia v bare Potemkin, v priestoroch múzea Porte de Hal, v Bruseli. Oskar neskôr objavil undergroundové štúdio Spector Studio, ukryté v tieni väznice v časti Saint Gilles, kde dvaja talentovaní francúzski producenti, D&D, posunuli hudbu The Cultural Studies tým správnym smerom. Na tomto magickom mieste boli neskôr nahraté oba ich doterajšie albumy.

Debutový album pod názvom Recycled Press (2016), ktorý vyprodukovali D&D spolu s Oskarom, vyšiel vo francúzskom vydavateľstve Sub-Continental Records. Pilotný singel z albumu The Automaton bol predstavený aj na BBC Radio 6 Music v Tom Robinson Show. Tom Robinson ho vyzdvihol ako svoju „obľúbenú melódiu z diaľky” a bol prekvapený tým, ako sa môže od úplne neznámych umelcov len tak z ničoho nič objaviť niečo tak plnohodnotné a zaujímavé”.

Paul Scott-Bates z hudobného webu Louder Than War označil Recycled Press ako „pútavý, občas surovo znejúci tanečný album, ktorý ponúka alternatívny pohľad na moderný pop”. Album si vo svojej koncepčnosti berie na mušku bankový systém, korupciu, manipuláciu spoločnosti a ďalšie témy, ktoré sa dotýkajú rasovej nerovnosti, policajného násilia a spôsobu, akým sú tieto problémy prezentované na verejnosti.

The Cultural Studies

Ich nový album Human Killed in Accident opäť produkoval Oskar Pompa. Mixoval a aranžoval ho Dorian Chaillou (D) znovu v Spector Studio v Bruseli. O mastering albumu sa postaral Tom Karásek v pražskom štúdiu Gargle&Expel. Obal zdobí expresívna maľba od Kevina Panozza a do finálnej podoby ho spracoval Braňo Matis, dvorný grafický dizajnér Novej Cvernovky. Kolekcia siedmich elektronických skladieb s jedinečnými textami znova poukazuje na aktuálne spoločenské, politické ale aj ekologické problémy vo svete a hudobne osciluje na vlne multižánrovej elektronickej hudby. Samotná kapela svoj štýl nazýva „in-your-face electroprose“.

Album vyšiel 29.8.2019 v Deadred / Starcastic na vinylovom LP a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok oboch vydavateľstiev a zároveň na všetkých známych streamovacích platformách.

Vydanie albumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk).

Martin Turzík a NMR (foto: Kevin Panozzo, Diana Černáková)