THE ILLS MAJÚ NOVÝ ALBUM A TEŠIA SA NA PRESTÍŽNY FESTIVAL ICELAND AIRWAVES

Skupina The Ills 20.4.2016 vydala svoj štvrtý štúdiový album Ornamental or Mental a dnes zverejnili organizátori renomovaného festivalu Iceland Airwaves, že budú prvým slovenským interpretom, ktorý v Reykjavíku vystúpi. „Nesmierne sa tešíme z oboch noviniek,“ vyjadrili sa členovia kapely.

The Ills Photo Michal BabincakOrnamental or Mental obsahuje sedem skladieb, ktoré si môžu fanúšikovia zakúpiť na skupinovom Bandcampe. Album sa nahrával v Bratislave a The Ills si ho vydávajú sami. „Ako starší a pomalší chlapci vydávame veselší a rýchlejší album. Sme naň naozaj hrdí a úprimne sa tešíme aj na reakcie ľudí. Nielen na nahrávku, ale hlavne na skutočné tváre v kluboch a na festivaloch,“ hovorí za kapelu jej nepísaný frontman Martin Iso Krajčír a dodáva aj osobnejšie slová: „Tento album je pre mňa najvyrovnanejší, najkrajší a najčistejší. Po takmer ôsmich rokoch fungovania kapely sa na tom podpísalo vo veľkej miere najmä perfektné fungovanie súčasnej (a preto dúfam, že poslednej) zostavy, takže by som sa chcel touto cestou poďakovať nielen ľuďom, ktorí nás dlhé roky podporujú, našej manažérke Táni, ktorá nám verí, ale aj chlapcom z kapely, s ktorými to môžem celé ťahať aj cez Ornamental aj cez Mental.“ Okrem albumu sa Iso teší aj na leto a festivaly, predovšetkým však na ten jesenný na Islande. „Verím, že to bude neopakovateľný zážitok, pozvánka na Iceland Airwaves je pre našu kapelu obrovská vec!“

Organizátori prestížneho festivalu sa o The Ills zaujímali takmer rok a pol. „Trvalo to celkom dlho, od  momentu, ako som našla v programe Waves Bratislava meno riaditeľa festivalu Grímura Atlasona a odhodlania napísať mu prvý email, či by mal záujem o osobné stretnutie, až do momentu potvrdenia The Ills na festivale uplynulo takmer sedemnásť mesiacov, počas ktorých sme si, okrem osobných stretnutí, vymenili niekoľko desiatok emailov,“ hovorí Tatiana Lehocká z agentúry Real Something, ktorá The Ills zastupuje. Ako ďalej dodáva, základom všetkého bol skvelý koncert, ktorý skupina odohrala na Waves, po ktorom Grímur Atlason skonštatoval, že si ich vie na Iceland Airwaves predstaviť.

Festival, ktorý sa odohráva na viacerých miestach Reykjavíka, sa hrdí tým, že prináša zavedené, ale aj nastupujúce mená. Ako sa ukázalo v prípade The Ills, nie je to len plané heslo. Organizátori sa totiž pravidelne zaujímali, čo sa okolo kapely deje, aké má plány a ako sa ich darí plniť. „Už začiatkom roka si vypýtali najnovšie nahrávky, takže sme im len nedávno poslali demo vtedy len pripravovaného albumu, ktorý vyšiel až včera. Dali sme im výnimku a dobre sme spravili, lebo naozaj prišla konkrétna vytúžená ponuka a z našej strany jednoznačné áno!“ dodáva Tatiana Lehocká s úsmevom.

Pre kapelu je pozvanie na tento renomovaný festival obrovským impulzom. „Je skvelé vedieť, že dokážeš hudobne presvedčiť niekoho, kto šéfuje tak prestížnemu festivalu ako je Iceland Airwaves. Pre celú kapelu to znamená zvláštne silnú radosť a pocit zadosťučinenia,“ hovorí gitarista Iso. „Každý z nás navyše potichu s malou dušičkou, alebo stiahnutým zadkom, dúfa, že čo sa stane na Islande, nezostane na Islande, a že budeme mať aj vďaka tomuto špeciálnemu koncertu ešte veľa dôvodov tešiť sa z budúcnosti našej kapely.“

Text: Mário Gešvantner

Foto: Michal Babinčák