THE VACCINES SÚ NA TREŤOM ALBUME POMALŠÍ A MELODICKEJŠÍ

The-Vaccines-English-Graffiti-Deluxe-2015-THE VACCINES:  ENGLISH GRAFFITI (SONY MUSIC 2015)

Anglická indie rocková štvorica The Vaccines pochádza zo západného Londýna a spoločný hudobný projekt odštartovala pred piatimi rokmi.

Jej členovia cibrili zvuk i hru na hudobné nástroje, vystúpili v kluboch pre niekoľkých kamarátov, až sa dostali do povedomia hľadačov talentov, medzi ktorými boli napríklad Alex Kapranos z kapely Franz Ferdinand či Markus Mumford z Mumford and Sons. Druhý menovaný bol v minulosti spolubývajúci frontmana Justina Younga a spolupracoval aj na jeho starších sólových skladbách. Kritici si nových The Vaccines obľúbili. Vďaka „rokenrolu s pankáčskymi“ prvkami o nich písali ako o nástupcoch The Ramones, alebo The Jesus and Mary Chain. The Vaccines postupne zverejňovali svoje prvé pesničky až v roku 2011 prišlo k ich debutovému albumu What Did You Expect from the Vaccines? Okrem úspechov ich nahrávok sa roztočil aj kolotoč ich spoločných koncertov so známymi kapelami. The Vaccines mali tú česť hrať na jednom pódiu spolu s Arcade Fire, Rolling Stones či Arctic Monkeys.

Práve v týchto dňoch im vychádza tretí radový album nazvaný English Graffiti, produkovaný Davom Fridmannom, spolupracovníkom The Flaming Lips a MGMT.

Aj napriek pomerne veľkému množstvu pesničiek – deluxe verzia obsahuje až 18 nahrávok – ide o nápadité pokračovanie predchádzajúcich albumov. Je melodickejšie a miestami aj hudobne pestrejšie než ich staršie, viac priamočiaro indie rockové skladby. Singel Handsome bol pilotným a v rádiách sa objavuje už od januára.

The Vaccines

Splnil svoj účel, upútať na nový album, ktorý vyšiel až o päť mesiacov neskôr. Dvojica pesničiek Denial a Want You So Bad sa vám do uší dostane približne v strede počúvania a možno sa vám na chvíľu bude zdať, že počúvate melancholické „gitarovky“, aké poznáte napríklad od Blur. Aj k takémuto zvuku sa noví The Vaccines občas približujú. Celý album je popretkávaný melodicky výraznými piesňami – Maybe I Could Hold You napríklad pripomenie R U Mine? od Arctic Monkeys.

Skladba Undercover sa rozbieha s tridsaťsekundovým tichým introm a pritom je to „len“ dvojminútová kompozícia bez spevu, zatiaľ čo titulná pieseň English Graffiti je tiež takpovediac minimalistická: vystačí si len s jednou gitarou a spevákom. Po vypočutí celej novinky prichádza logický záver: The Vaccines tentoraz stavili na príťažlivé melódie a melanchóliu. Stále hrajú gitarové skladby, no jemnejšie, uhladenejšie. Dnes večer v programe 120 minút s hudbou si budete môcť vypočuť päť ukážok z tejto ich albumovej novinky.

Matej Lauko (foto: press The Vaccines)