NÔZE VYZÝVAJÚ, POĎTE S NAMI! IDEME?

Nôze - Come With Us (Circus Company, 2015)

noze - come with usFrancúzske elektronické duo Nôze si ešte možno viacerí pamätajú ako maskotov jedného z prvých ročníkov festivalu Wilsonic.

Koncertne sa na Slovensku objavili niekoľko krát, preto ich snáď podrobnejšie predstavovať netreba. V týchto dňoch im vyšiel piaty album nazvaný „Come With Us“. Tento titul vychádza štyri roky po úspešnom albume Dring, ktorý označovali za jeden z najlepších albumov roka 2011 nielen priaznivci štýlu tech house. Dvojica Nicolas Sfintescu a Ezéchiel Pailhès už vtedy dokázala, že vie skladať aj pôsobivé piesne na klasických kompozičných princípoch, pričom štýlovo nie je vyhranená. Jej piesne sú čiastočne popretkávané i jazzom a rockom, pričom im nechýba nadhľad a zmysel pre humor. V porovnaní s ich predchádzajúcim albumom je Come With Us trošku vážnejší.

Kolekciu desiatich piesní otvára skladba s názvom I Need To Know s hosťom, speváčkou nozo photo do clankuDani Siciliano.

Nasledujúca nahrávka Perdre son ame s francúzskym textom úvodné stredné tempo ešte viac spomaľuje a náladou pripomína rannú tvorbu americkej skupiny Tuxedomoon. Ďalej prídu na rad ešte aj skladby so zaujímavejšou štruktúrou. Napríklad Apache, Saint, Supernova, alebo inštrumentálna The Crab Dance. No neočakávajte nával dynamických rytmov. Dvojici Nôze tentoraz zrejme vyhovujú viac pokojnejšie tempá.

To, čo robia, sa nedá nazvať slovom progres, pretože ich hudba evokuje viac-menej elektronickú hudbu osemdesiatych rokov minulého storočia.

Ich skladbám ale nechýba cit, nesála z nich chlad, čím sa im štýlovo podobná konkurencia nemôže vždy pochváliť.

Takisto dúfame, že  koncertné vystúpenia Nôze nestratili ich typickú energiu. Budeme to môcť zistiť už čoskoro, pretože prisľúbili účasť na festivale Wilsonic 2015, ktorý sa uskutoční 12.6 . v Ateliéri Babylon v Bratislave.

Róbert Gregor (foto: press Nôze)