TIBETSKÝ SPEVÁK TECHUNG PREDSTAVÍ V PRAHE SVOJ NAJNOVŠÍ ALBUM

techungTechung, interpret tradičných tibetských ľudových a moderných piesní, skladateľ a hudobník, ktorý ovláda množstvo tradičných tibetských nástrojov, je považovaný za jedného z najvýznamnejších súčasných interpretov tibetskej hudby. Jeho celoživotným cieľom je snaha o uchovanie tradičných tibetských vokálnych a inštrumentálnych tradícií pre budúce generácie. Venuje sa preto zbieraniu ľudových piesní, ktoré sú zachované iba v ústnom podaní, ich zaznamenávaním a nahrávaním s cieľom vytvoriť databanku, ktorá by bola prístupná on-line na internete.

Vyrástol v indickej Dharamsale, kam jeho rodina utiekla z rodného Tibetu po čínskej okupácii, a na tamojšom Tibetskom inštitúte múzických umení (TIPA) vyštudoval všetky formy tibetského hudobného umenia  – ľudovú hudbu, dvorné tance a spev i tradičnú tibetskú operu.

Po emigrácii do USA sa stal spoluzakladateľom súboru tibetského tanca a opery Chaksampa a vystupoval v Spojených štátoch, Európe a Ázii. Pred pár rokmi založil vlastnú skupinu (Michel Tyabji – bicie, Rinzing Wangyal  – kytara). Pravidelne vystupujú na benefičných koncertoch na podporu Tibetu, výročných koncertoch pre Tibet House v Carnegie Hall a v posledných rokoch tiež zahajovali niektoré verejné vystúpenia Jeho Svätosti Dalajlamy v USA. V r. 2013 podnikli prvé koncertné turné po USA, v r. 2014 navštívili prvý krát Európu.

Hlavnou Techungovou devízou je jeho nezamenitelný charizmatický hlas, hrá ale tiež na tibetskú lutnu nazvanú Dramnyen, tibetské husle Piwang, bambusovou flautu Lingbu a mnoho ďalších hudobných nástrojov.

Jeho hudba zaznela v mnohých hraných i dokumentárnych filmoch, např.  Everest, Windhorse (1998), What Remains of Us (2004), Dreaming Lhasa (2006), Blind Sight (2007), Dalai Lama Renaissance (2008), Fire Under the Snow (2008) a dalších. Jeho diskografia zahrnuje viac ako 10 sólových CD, obsahujúcich ako tradičné tibetské ľudové piesne, tak aj piesne vlastné, spievané výhradne v tibetčine. Nový album s názvom Tashi Sho, ktorý privezie tento rok do Prahy, je v poradí už štvrtým spoločným albmom kapely.  Techung vystúpi už túto nedeľu 18.10. 2015 v pražskom Lucerna Music Bare.

Zdroj článku a foto: Jaromír Telenský (LMB Production )