TINDERSTICKS – AKÝ „FANTASTIC“ BUDE ICH NOVÝ ALBUM

tindersticks_the_waiting_roomTindersticks – The Waiting Room   (City Slang  2016)

Ich najnovší album jedenástich piesní bude fantastický aj fantazijný. Anglickí Tindersticks sa totiž stále prikláňajú k impresionisticky ladeným filmovým skladbám. A to je v spojitosti s ich alternatívnou hudbou neodolateľná kombinácia. Teraz pripravili na svojom novom, v poradí desiatom radovom štúdiovom albume The Waiting Room (Čakáreň), ktorý sa má na trhu oficiálne objaviť 22. januára 2016,  alchymistickú hudobnú medicínu, prekonávajúcu účinkom všetky ich doterajšie opusy. Hlas ich speváka Stuarta A. Staplesa, ktorý snáď každý, kto ho pozná, okamžite rozpozná aj v momente tesne po prebudení z najhlbšieho spánku, sa plazí ako smutná spoveď v zákutiach podivného sugestívneho výrazu. Pomalé baladické skladby sú zabalené do decentných, perfektne premyslených aranžmánov s gitarami, klávesovými a dychovými nástrojmi, vibrafónom, steel panmi, husľami. Je to nefalšovaný experiment prúdu pretekajúceho medzi žánrami indie rock, chamber pop, scénickou filmovou hudbou, jazzom, ambientom.  Nominácia na jeden z albumov roka 2016 sa teda črtá hneď na jeho začiatku.

Každý videoklip k ich skladbám bude režírovať iný režisér. Po februárovej premiére na Medzinárodnom festivale krátkych filmov vo francúzskom Clermont-Ferrand, vyrazia Tindersticks na veľké európske turné.

Majstri zdržanlivých poetických emócií tmavej melanchólie nezabudli na svoju zosnulú priateľku, originálnu pesničkárku menom Lhasa De Sela. Jej spev sa ozve v piesni  Hey Lucinda, srdce lámajúcom duete bez gýčovosti. (Lhasu sme často radi uvádzali v našich rozhlasových reláciách od roku 1997. Česť a úcta jej pamiatke).

Miroslav Potoček