TOLSTOYS – BEZ ŠUMU ĽUDÍ SA NÁM NEDARÍ DÝCHAŤ

Hudobníkov skupiny Tolstoys rozdelili hranice, nový album vzniká na diaľku medzi tromi štátmi.

Skôr než vypukla koronakríza, mali pred sebou Tolstoys hektické obdobie. Pripravovali české turné s kapelou Viah a v deň, kedy sa uzavreli hranice, mali na Slovensku natáčať videoklip k singlu z pripravovaného druhého albumu. Nič z týchto plánov sa neuskutočnilo a ústredná dvojica Ela Tolstova a Michal Smetana navyše ostala od zvyšku kapely oddelená v Prahe. S prežívaním aktuálnej situácie sa Tolstoys vyrovnávajú prostredníctvom novej skladby a videa Tempo. Využitý šum hlasov má ľuďom pripomenúť pocity socializácie, plných koncertov a barov, zážitok z videoklipu umocňuje špeciálny „korona kostým”.

Pesnička Tempo vznikala medzi Prahou, Bratislavou a Berlínom po mnohých hodinách internetových konferenčných hovorov.

Tolstoys na nej spolupracovali s novozélandským producentom žijúcim v Nemecku Drewom Dealom z kapely People Club, ktorých agentúra ATC live zastupuje mená ako Fink, Metronomy či Nick Cave. O mastering sa postaral berlínsky producent Zino Mikorey, ktorý má pôsobivú históriu spoluprác s Ólafurom Arnaldsom, Parcels či Nilsom Frahmom.

Život kapely Tolstoys sa uzatvorením hraníc dočasne zastavil. Do úvahy neprichádzali ani profesionálne live stream koncerty. „Z nabitého programu sa zrazu stal zmätený pocit ničoty. Už po týždni v karanténe nám bolo jasné, že ničnerobenie, pokoj a čas na oddych, ktoré nám počas našich normálnych rýchlych životov tak chýbali, nám v takejto extrémnej dávke vôbec nevyhovujú. Začali sme preto hľadať spôsob, ako zostať v kontakte, využiť čas zrušených koncertov a vytvoriť niečo nové,“ hovorí speváčka a skladateľka Ela Tolstova.

Pôvodne plánovaný singel Tri mestá k zrušenému turné s Viah kapela vydať nechcela.

„Na druhý album máme rozrobených viac skladieb, situácia nás ale ovplyvnila tak silno, že sme tú emóciu museli spracovať v úplne novej pesničke,“ upresňuje Ela Tolstova, pre ktorú sa pôvodne romantická predstava o spomalení sveta stala väzením. „Pomaly míňame výklady, v odraze ticho, o ktorom sme tak snívali…bez šumu ľudí sa nám dýchať nedarí,“ spieva v skladbe Tempo.

V obmedzenom režime sa hudobníkom podarilo dať dokopy aj nápadité video, ktoré natočila Elina spolubývajúca Natália Pavlove, študentka pražskej FAMU. Kamaráti tiež pomohli s prenájmom techniky či módnym „korona kostýmom”, ktorý vytvorila mladá návrhárka Vivien Babicová. Finálnu postprodukciu všetkých vizuálov a videa zastrešila grafička Kristýna Kulíková, ktorá dlhodobo spolupracuje s rôznymi umelcami, napríklad aj s Tommym Cashom.

Bio Tolstoys

Tolstoys je mladá bratislavská kapela okolo speváčky a skladateľky Ely Tolstovej. Vďaka debutu Botanika, na ktorom úspešne rozvíjajú schémy dream popu s prvkami akustickej hudby a elektroniky, sa im podarilo veľmi rýchlo etablovať na slovenskej aj českej scéne. Majú za sebou vystúpenia na Pohode, Grape Festivale, Colours of Ostrava, Waves Vienna, Eurosonic Noorderslag, Besedě u Bigbítu alebo MENT Ljubljana. Aktuálne pripravujú materiál na druhý album, ktorý vyjde začiatkom roka 2021 opäť na značke Slnko Records. Kapelu ďalej tvoria Pavol Rehák (klavír), Matej Herceg (bicie), Michal Smetana (kontrabas/basgitara) a Frederika Camastra (husle).

Alexander Čerevka (foto: Natália Pavlove, grafika: Kristýna Kulíková)