ANOUSHKA SHANKAR A JEJ MILOSTNÉ LISTY

Anoushka Šankar je indická hráčka na sitár. Je dcérou Raviho Shankara a mladšou sestrou speváčky Norah Jones.

Na sitár začala hrať už v detstve a svoj prvý album nahrala v roku 1998. V roku 2007 zaznamenala úspech s albumom „Breathing Under Water“, na ktorom spolupracovala s americkým elektronickým producentom menom Karsh Kale.


Správy o bolestivom rozchode s manželom, britským filmovým režisérom Joeom Wrightom, s ktorým má indická sitáristka dvoch synov a prekonanej hysterektómii, nie sú z tých, od ktorých by ste čakali, že niekomu pomôžu nájsť v sebe rozhodnutie stať sa znovu sebou samým. Ale poznáte umelcov. A tak šesťpesničkové EP presahuje väčšinu toho, na čo sme po správach čakali a na čo sa pripravovali.

Nové EP „Love Lotters“ je krásne, smutné a z povahy udalostí, ktoré mu predchádzali, až odzbrojujúcim spôsobom úprimné.

Niečo na spôsob milostného listu, povzbudenia a rozmýšľania nad uzdravením zo strát, vedúcim dokonca Anoushku prvýkrát k spevu. V rytmicky zdramatizovanej skladbe „Space“ dosť naštvanému: „Teraz už je tu miesto len pre mňa. Pre teba žiadne.“

Pre tak intímne hudobné vyjadrenie sa ťažko hľadajú kolónky. Kým otec Ravi Shankar emócie takmer výhradne prezentoval vo forme inštrumentálnych rág, Anoushka jeho víziu pomáhať zlepšovať svet previedla tiež do slov. Na predchádzajúcom albume „Land of Gold“ z pocitu bezmocnosti a súcitu s utečencami. Pôsobivo na ňom spievala nemecká pesničkárka tureckého pôvodu Alev Lenz, kladúca znovu za Anoushku emocionálne otázky. „Viem, že je mladšia ako ja. Tiež jej hovoríš, aké krásne má oči?“, obracia sa za ňu na bývalého manžela v nádhernej skladbe „Bright Eyes“.

Bola to tiež Alev, ktorá Anoushku presvedčila k využitiu textov napísaných v ťažkých chvíľach a čisto ženskej zostave.

Ženská zostava zahŕňa renomované štúdiové inžinierky, výtvarníčku Azeemu Nur a famózne spievajúcu čelistku menom Ayanna Witter-Johnson, v najsilnejšie znejúcej skladbe „Those Words“, zhudobnenej básni o pamäti a strate, spievanej v pandžábčine indickou hviezdou Shilpa Rao.

Ani v piesni „Lovable Anoushka“ nič nerozoberá, len sa pýta: „Som pre teba stále dosť dobrá, aj keď ma nechceš a nemiluješ?“ V dokonalej vokálnej harmónii sa zladila s francúzsko-kubánskymi dvojčatami Ibeyi a elektronikou. Zraniteľnejšie ženské rozjímanie by ste asi nenašli.

Jiří Moravčík a NMR (foto: Laura Lewis) článok bol pôvodne napísaný pre magazín UNI.