TOLSTOYS PRIROVNÁVAJÚ STRATU MILOVANEJ OSOBY K PRÍCHODU ZIMNÉHO OBDOBIA

Skladba „Cigarette Tongue“ skupiny Tolstoys opisuje náhly odchod blízkeho človeka, ako vyfúknutie cigaretového dymu z pľúc. Prejde len krátky moment a dym sa vyparí.

Niekedy ani nevieme ako sa to stane, no zrazu zostanú len spomienky. Nečakaný rozchod, odlúčenie či smrť blízkej osoby prináša traumatizujúci zážitok s ktorým sa každý z nás vyrovnáva inak. Smútok a melancholická nálada sú však spoločným sprievodným znakom, a práve túto atmosféru sa Tolstoys snažili zachytiť v piesni, v ktorej sa snúbi poetický text s chlaným zvukom syntetizátorov a drum maschinu. Cigarette Tongue je štvrtý singel z pripravovaného albumu „Mirror Me“.

Nová pieseň kapely Tolstoy vznikla veľmi spontánne, v priebehu pár hodín v jeden večer na zasneženej chalupe v Nízkych Tatrách. Prvým nápadom bol chladný, drsný, elektrický zvuk synťáku.

„Zvukovo pieseň evokuje paru či teplo unikajúce do studeného rána cez otvorené dvere, hustý dym z úst a smutnú, osamelú rannú cigaretu na balkóne. Strata sa objaví náhle a aj keď byt je ešte nasiaknutý teplom milovanej osoby, v hrudi už cítime chlad a príchod zimy. Pomaly sa vkráda do kostí, nedá sa zastaviť.“ hovorí frontman a basgitarista Michal Smetana.

Videoklip ku skladbe pripravila študentka réžie FAMU Tereza Halamová v spolupráci s kameramankou Helenou Fikerovou a Jakubom Krejčím.

Zobrazuje veľmi zblízka intimitu dvoch ľudí, milencov: Michala a Ely. Aj keď okolo je chlad, zúri snehová búrka oni sa vášnivo bozkávajú, usmievajú, sú pestrofarebne oblečení, vyžaruje z nich teplo lásky. Zrazu však Michal začne miznúť ako vyparujúci sa dym. Akoby si to nevšímali, nálada sa nemení.

„Išlo mi hlavne o to zobraziť tento jav nenápadne a kľudne, pretože taká pre mňa strata je vo svojom priebehu. Pohyb kamery sme teda limitovali iba na jeden záber, a to odjazd a nájazd na postavy nevšímajúce si plynúci čas okolo nich. Celý koncept je veľmi jednoduchý a naivný, a slúži iba ako ilustrácia, teší ma ale, že komunikuje pocit veľmi priamo. Bolesť a prázdno nastane, keď jeden z milencov ostáva sám,“ vysvetľuje Halamová.

Zuzana Suchová a NMR (foto: Alex Petráš)