ROBERT PLANT & ALISON KRAUSS – PROTIKLADY SA PRIŤAHUJÚ

Neexistuje veľa spoluprác, o ktorých by sa dalo povedať, že protiklady sa priťahujú. Hudba dvojice Robert Plant a Alison Krauss ale toto porekadlo potvrdzuje.

Na jednej strane legendárny hlas skupiny Led Zeppelin a žijúce stelesnenie hard rocku sedemdesiatych rokov a na strane druhej dlhoročná kráľovná bluegrassovej hudby. Akokoľvek sa ich hudobné štýly zdali byť odlišné, ich prvá spolupráca na albume „Raising Sand“ z roku 2007 bola istým spôsobom definíciou hudobnej alchýmie.

Cenou Grammy ovenčený album „Raising Sand“ čakal na svoje pokračovanie štrnásť rokov.

Dvojica Plant a Krauss dali dokopy nielen podobnú kapelu, ale prizvali si na pomoc aj toho istého producenta, ktorým je T-Bone Burnett. Nový album sa nahrával v rovnakom štúdiu ako jeho predchodca (Sound Emporium v Nashville) a jeho obsah opäť tvoria najmä cover verzie, s výnimkou piesne „High And Lonesome“, ktorej autormi sú Plant i Burnett.

Jednotlivé skladby nového albumu kúzelne žiaria, podobne ako na jeho predchodcovi.

Kapela pozostáva z rovnakej rytmickej sekcie ako na „Raising Sand“ – z bubeníka menom Jay Bellerose a basgitaristu menom Dennis Crouch. Dopĺňa ju niekoľko nashvillských stálic, ktoré nahrávke dodávajú hypnotický, bluesový zvuk. Medzi zvučnými menami nechýbajú Marc RibotDavid HidalgoBill Frisell, Buddy MillerViktor Krauss. Nemôže chýbať ani pedal steel gitara, o ktorú sa postaral Russ Pahl. Popri hre týchto hudobníkov spev Planta i Kraussovej do seba krásne zapadá.

Zoznam piesní albumu „Raise The Roof“ je zmesou štandardov i prekvapení.

Skladba „Quattro (World Drifts In)“ pôvodne od Calexico bola ideálnou voľbou na otvorenie albumu, ktorý vyznieva skôr pochmúrne. Piesne z autorského pera hudobníkov The Everly Brothers, Allen Toussaint a Bert Jansch pôsobia ako zamilované balady, v ktorých dominujú výrazné zvuky steel gitary.

Plant a Krauss sa striedajú v speve a občas zdieľajú mikrofón.

Plant znie majestátne v piesni „Go Your Way“, zatiaľ čo Kraussová v nej takmer desivo cituje posledné slová americkej country speváčky Geeshie Wiley. Prekvapivo pôsobia aj známejšie pesničky. „Price Of Love“, pôvodne od Everly Brothers, je pravdepodobne najznámejšia v podaní Bryana Ferryho, ale Kraussová jej na albume dodáva úplne inú kvalitu. Skladba „Can’t Let Go“ pôvodene od Randyho Weeksa znie, akoby bola nahratá v preplnenom bluesovom klube niekde na stredozápade Spojených štátov.

Piesne, ktoré prenesú poslucháča do minulosti.

Nie je veľa súčasných umelcov, ktorí by dokázali vytvoriť pôsobivú bluesovú vypaľovačku akou je na albume „Trouble With My Lover“. Skladba „High And Lonesome“ naznačuje, ako by mohli znieť Led Zeppelin v súčasnosti, keby stále nahrávali.

Robert Plant, ktorý 20. augusta oslávil 73. narodeniny a 50-ročná speváčka Alison Kraussová sa na tomto albume opäť javia ako dokonalý mystický pár potvrdzujúci svoj talent.

NMR (foto: Frank Melfi)