TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR VYDÁVAJÚ ALBUM Z RADOSTI

Tomáš Kočko z radostiMoravský world music pesničkár, spevák a skladateľ Tomáš Kočko vydáva so svojím Orchestrom album pre deti a rodičov Z Radosti. Na novej štúdiovke prinesú spolu 24 piesní prepojených tromi krátkymi rozprávkami, ktoré Tomáš Kočko napísal pre brnianske bábkové divadlo Radost. Rozprávky hudobník na album aj sám nahovoril.

Prvé myšlienky na nahrávku pre deti sú podľa jeho slov spojené so vznikom kompilačného albumu Bongo BonBoniéra (2010). „Je to už kopec rokov, keď odomňa vydavateľ chcel pieseň pre deti na vtedy vznikajúci album detských piesní. Síce som to nestihol, ale semiačko bolo zasiate. Počas nasledujúcich ôsmich rokov som režíroval tri rozprávkové predstavenia a napísal pre ne hudbu a pesničky. Pri poslednej réžii v súvislosti s Vančurovou knižkou Kubula a Kuba Kubikula som narazil na zaujímavý problém nazývaný ‚spor o rozprávku‘. Má vôbec zmysel klasické rozprávky, také vzdialené svetu súčasných detí, ešte udržiavať pri živote? Tak znela premisa vtedajšieho sporu. To ma pohlo k nápadu urobiť album pre deti, a to vyložene rozprávkový. Pesničky zo svojich predstavení som prearanžoval, doplnil o ďalšie slohy, pozval deti zo speváckeho zboru Kampanela Brno a celé nahrávanie, aj keď to bola fuška, sme si náramne užili. Rozprávkovo,“ poznamenal Kočko, ktorý má s Orchestrom na konte okrem spomínanej novinky albumy Poplór (2006), Do kamene tesané aneb Ondráš (2008), Koleda (2009), Godula (2011), Cestou na jih (2012), Živě (2014) a Velesu (2016), pričom za Poplór a Cestou na jih získali ocenenia Anděl v Tomáš Kočkokategórii world music.

Dve rozprávky na novej štúdiovke, o ktorej dizajn sa postaral scénograf Michal Hejmovský, sú klasické, jedna moderná. Každý príbeh má pritom svoj osobitý hudobný podklad, poslucháči a poslucháčky v ňom začujú rôzne hudobné nástroje. Sprievodné slovo Tomáša Kočka k jednotlivým piesňam je ukryté v pauzách medzi nimi.

Nahrávku Z Radosti kapela slávnostne pokrstí 14. decembra na tradičnom brnianskom Vianočnom koncerte, ktorý sa tentoraz uskutoční v bábkovom divadle Radost.

Přemysl Štěpánek (Foto: Indies Scope)