TONY ALLEN SA PRIPOMÍNA POSMRTNÝM ALBUMOM

Nigérijský bubeník Tony Allen bol jednou z najdôležitejších postáv afrobeatu. Zomrel v apríli minulého roku, čo nezastavilo vydanie jeho nového albumu „There Is No End“, ktorý podporilo množstvo hostí.

„Nemôžeš jazdiť na bicykli jednou nohou,“ povedal raz Tony Allen, pretože keď sedel za bicími, krútili sa mu všetky končatiny. Vďaka svojej jedinečnej bubeníckej technike sa koncom šesťdesiatych rokov preslávil po boku legendárneho Fela Kutiho. Neskôr sa osamostatnil. Hrával s rôznymi hudobníkmi, ako napríklad s Gorillaz, technologickým priekopníkom Jeffom Millsom, či juhoafrickým trubkárom menom Hugh Masekela.

Tony Allen zomrel 30. apríla 2020 vo veku 79 rokov vo svojom dome v Paríži, kde pracoval s francúzskym producentom Vincentom Taegerom na novom projekte.

Starý pán a mladé talenty.

Na rozdiel od jeho predchádzajúcich projektov sa na novom albume nemali stretnúť hudobníci rôznych žánrov. Pozornosť sa sústredila na globálne rapové hnutie. Ruku k dielu priložil Američan Danny Brown, či austrálsky raper Sampa The Great. Väčšinu hostí tvorili mladé talenty. Boli medzi nimi Nah Eeto z Nairobi, alebo Zelooperz z Detroitu.

Jedinou skladbou, ktorá sa počas života Tonyho Allena úplne dokončila, bola mystická pieseň „Cosmosis“. Temný funk splýva vďaka rýmom britskej rapovej hviezdy Skepty a poézii Bena Okriho. Pre ďalšie skladby boli k dispozícii len základné ukážky bicích a niekoľko basových liniek. Vincent Taeger dokončil album na týchto základoch.

Výsledok znie ako naživo nahratá rapová kompilácia, nad ktorou drží záštitu Tony Allen. Vrcholom je spolupráca s britskou speváčkou Lava La Rue. Skladba „One Inna Million“ začína jemnou funkovou basovou linkou, na ktorej Lava vzdáva hold pánovi: „Tony vytvoril rytmus“. Refrén má pôsobivú melódiu a Láva spieva anjelským hlasom.

Nekonečný príbeh.

Album „There is No End“ je veľkou rozlúčkou so starými spoločníkmi. Je to moderný rapový album, ktorý pomocou mladých umelcov a súčasných hudobných vplyvov posúva odkaz Tonyho Allena ďalej. A možno to práve chcel, pretože vždy túžil rozširovať svoje hudobné vedomosti a vytvárať niečo nové. Na albume môžete počuť tiež citát: „Neviem, kedy mám prestať. Iba skúmam. To nemá konca.“

Tento citát pôvodne odkazoval na neukojiteľnú zvedavosť a jeho zložité bubenícke vzorce, v ktorých je niekedy ťažké identifikovať, kde je začiatok a kde koniec.

Viac ako rok po jeho smrti má tento album aj tretí význam: Hudba Tonyho Allena stále žije!

NMR (foto: Ennio Leanza)