FAITH I BRANKO – BOH NIE JE KRESŤAN ANI MOSLIM

Faith i Branko - Gypsy Lover (Riverboat, 2016)

faith i branko gypsy lover cdBoh nie je kresťan ani moslim, ani Žid – vyhlásila manželská dvojica anglicko-srbského gypsy brit beatu, Faith Elliott Ristić a Branko Ristić, podľa vzoru Desmonda Tutoho, čierneho arcibiskupa z Kapského Mesta. Je obsypaná chválami za jej prvý album Gypsy Lover. Skvelá zábava a sú naozaj talentovaní – Lily Allen. Album, ktorý je skutočne plný hudobných prekvapení – Emir Kusturica. Multi talentovaná skupina – Sunday Telegraph. Pozoruhodní hudobníci – BBC Oxford.

Faith pochádza z rozprávkovo krásneho, starobylého anglického Cotswolds, neďaleko Oxfordu. Študovala hudbu na University of London, odbor orientálnych a afrických štúdií, s veľavravným mottom Poznanie je moc. Pracovala v cirkuse ako skladateľka a muzikantka, cestovala na bicykli Čínou, nakoniec odišla na Balkán spoznávať hru na akordeón a hľadať pre cirkus rómskeho huslistu. Našla ho v srbskej dedinke Gornja Grabovica, ležiacej v blízkosti historického mesta Valjevo. Sedel na výslní a práve dumal o tom, aké by to bolo, muzicírovať v Anglicku. Volal sa Branko Ristić, virtuózny huslista, samouk. Modlil som sa k Bohu, aby mi poslal dievča, ktoré by malo rado rómsku hudbu ako ja, s ktorým by som mohol hrať a cestovať po svete –vysvetľuje.

Dlho netrvalo a Faith s Brankom uzavreli manželstvo. Pokračovanie ich príbehu sa premiestnilo do Anglicka. A teraz sa tešia záujmu o ich albumový debut. Ona hrá na akordeón, spieva, on na husle a s nimi vynikajúci rómski muzikanti, vzdelaná violončelistka + DJ Caetano. Melancholické bedákanie akustických i elektrických huslí, klávesové nástroje, píšťaly, zvukové efekty, reggae, gypsy jazz, klasická vážna hudba, swing, radostné tance i pomalé clivé balady, inštrumentálne i vokálno-inštrumentálne skladby, spev, anglické texty. Je to svedectvo o sile ich lásky a húževnatosti. Samotný fakt, že sme zlepení dohromady toľkými prekážkami cez ktoré sme prešli, vytvoril medzi nami tvrdé lepidlo. Veríme, že ho bude veľmi ťažké prelomiť – hovoria Faith a Branko. A my, tu v New Model Radiu vieme, že ich prvý album bude v roku 2016 patriť k najkrajším.

Miroslav Potoček