TRICKY, ANGLICKÝ RAPER A PRODUCENT, ZAHRÁ V BRATISLAVE UŽ V STREDU

Tricky 2018Jedna z kľúčových postáv žánru trip-hop, anglický hudobník, producent, raper a vydavateľ Tricky, príde do Bratislavy v stredu 24. januára. V klube MMC predvedie charakteristickú hudobnú koláž rôznych kultúrnych vplyvov a žánrov od hip-hopu a soulu, až po alternatívny rock a reggae. Uznávaný zástupca bristolskej scény prinesie so sebou najnovší album „Ununiform“ a svoj repertoár na bratislavskom pódiu predstaví spoločne s poľskou speváčkou Martou Zlakowskou.

Adrian Nicholas Matthews Thaws, tak znie celé meno 49-ročného pionera trip-hopu, ktorý svoju bohatú kariéru odštartoval koncom 80. rokov v bristolskom hudobnom zoskupení The Wild Bunch. V kolektíve muzikantov, vokalistov a producentov, z ktorých časť neskôr sformovala dnes už legendárnu kapelu Massive Attack, dostal Adrian prezývku “Tricky Kid”. V skrátenej verzii si ju nesie so sebou dodnes.

Ako napovedá už jeho pseudonym, nevyspytateľnosť a komplikovanosť sprevádza Trickyho vo väčšej časti hudobného aj osobného života. Adrian Thaws prežil neľahké detstvo v sirotincoch, s traumatizujúcimi zážitkami od útleho veku. S témou smrti svojej matky sa potýka v textoch aj na novom albume ununiform. “Ak neprijmeš smrť, nedokážeš prijať ani život,” hovorí v tlačových materiáloch vlastného vydavateľstva False Idols.

 

 

V duchu čiastočného návratu k ranej tvorbe nájdete na novej nahrávke obnovené spolupráce a “duety” s talianskou speváčkou Francescou Belmonte, ale aj anglickou skladateľkou a vokalistkou Martinou Topley-Bird, ktorá Trickyho sprevádza od prelomového debutu Maxinquaye z roku 1995.

Ununiform je celkovo veľmi kolaboratívnym počinom, s priestorom pre nové spevácke talenty ako Terra Lopez, Mina Rose a Avalon Lur. V niektorých skladbách dokonca počuť ruský rap, ako výsledok zimného nahrávania v Moskve z konca roku 2016.

A ako bude znieť Tricky naživo v Bratislave? Dobrú predstavu získa poslucháč z video-nahrávania v Paríži, kde si melodické vokálne linky zobrala na starosť krakowská speváčka Marta Zlakowska. Súčasťou Trickyho kapely bude aj 24. januára v Bratislave. Lístky na stredajší koncert v klube MMC sú v predpredaji za 25 eur. Vstupenky na mieste budú za 30 eur. Otvorenie klubu je naplánované na 19:00 a začiatok koncertu na 20:30.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/362125214199716/

Alexander Čerevka