DEVIATY ŠTÚDIOVÝ ALBUM THE THREAD THAT KEEPS US PREDSTAVIA CALEXICO TENTO ROK AJ NA SLOVENSKU

Calexico - The Thread That Keeps Us (Anti/Epitaph , 2018)

Albumová novinka The Thread That Keeps Us od Calexico zachytáva obdobie, ktoré autorská dvojica Joey Burns a John Convertino prežila nie v Arizone, ako tomu bolo v minulosti, ale v Severnej Kalifornii. Nové nahrávky boli zaznamenané v ich novom duchovnom domove, ktoré si nazvali „Panoroma House“. Vzniklo v ňom nové nahrávacie štúdio postavené na troskách starej lodenice. Atmosféra grandiózneho domu na „okraji sveta“ sa dostala aj do ich nových piesní. Prízrak Kalifornie mal údajne takisto silný efekt a jeho nekonečná dualita sa odráža v hudbe.

O zvuk jednotlivých piesní sa postaral zvukový inžinier a dlhodobý spolupracovník skupiny Craig Schumacher. „V nových nahrávkach počuť o niečo viac chaosu a hluku oproti tomu, čo sme robili v minulosti,“ upozorňuje Burns. Zároveň dodáva: „Tento chaos má veľa spoločného so stavom, v akom sa nachádza naša planéta. Odráža tiež odhodlanie skupiny Calexico 2018neustále experimentovať. Bolo skutočne dôležité, aby sa evolúcia Calexico nezastavila a aby vývoj napredoval“.

Texty piesní zachytávajú úzkosť a nepokoj v búrlivý časoch. Keďže album čerpá kinetickú energiu zo všetkých neistôt, jeho texty sa odvíjajú s literárnou nuancou a zmyslom pre charakter. „Namiesto písania priamych protest songov chcem rozprávať príbehy,“ hovorí Burns. „Napríklad text piesne Voices In The Field bol inšpirovaný básňami, ktoré písal sýrsky utečenec na pohľadnice.“

Aktuálnu zostavu skupiny Calexico dopĺňajú Martin Wenk, Jacob Valenzuela, Sergio Mendoza, Jairo Zavala Ruiz a Scott Colberg. Tento rok ich budete mať možnosť vidieť naživo na festivaloch Pohoda a Colours Of Ostrava. Ich nové piesne Vám dáme možnosť v predstihu vychutnať aj v našom rádiu.

Róbert Gregor (foto: archív)

Súvisiace články:

 https://www.pohodafestival.sk/sk/artist/calexico 

 https://www.colours.cz/o-festivalu/novinky/calexico-zahraji-poprve-v-ceske-republice!