TRILOBEAT A ICH ZÁNIKOVÝ HORIZONT

Tri roky po debute prichádza slovenská skupina Trilobeat s druhým albumom. Svojim nadžánrovým prístupom k inštrumentálnej hudbe sa medzičasom etablovala medzi priaznivcami alternatívnej hudby, nu-jazzu, či prog-rocku.

Na rozdiel od prvého albumu, na ktorom sa skupina vracala do minulosti, novinkou sa rozhodla vyjadrovať k aktuálnym témam, ktoré rezonujú medzi členmi kapely.

Album má názov „Zánikový horizont“, podľa čiernej popolčekovej čiary, ktorá pri archeologických vykopávkach signalizuje zánik jednej civilizačnej vrstvy. V dobe singlov Trilobeat ponúka koncepčný album, ktorý tvorí jednotný hudobný príbeh mapujúci tému klimatickej krízy. Popritom mu nie ľahostajný osud našej civilizácie.

„Pri komponovaní sme sa snažili zodpovedať na dôležitú otázku. Môže byť inštrumentálna hudba nositeľom silných aktuálnych tém?“ vysvetľuje skladateľ a klavirista Jakub Mikula. Podľa reakcií sa zatiaľ zdá, že odpoveď je áno. Ale čo je ešte podstatnejšie, Trilobeat na svoj nový album preniesli pestrú mozaiku pocitov súčasnosti.

Členovia kapely pracovali na albume dva roky.

Nahrával sa počas pandémie na rôznych miestach: od bytov a skúšobní v Bratislave, cez SMT štúdio v Bernolákove až po dedinku na rozhraní Oravy a Liptova. Veľká časť albumu vznikala na diaľku, čo zároveň otvorilo cestu k spolupráci s ďalšími hudobníkmi.

„Keď človek nemá možnosť byť v jednom nahrávacom štúdiu, je už jedno či ďalší hudobník sedí vo vedľajšom meste, v Prahe alebo v zámorí,“ tvrdí kapela.

Základnú zostavu (Jakub Mikula – klavír, Katarína Mikulová – priečna flauta a vokál, Norbert Neuschl – basa, Marek Sasko – bicie) na novom albume rozšírili o hostí z československej aj zahraničnej scény.

Za kľúčovú pre album považujú spoluprácu s gitaristom Davidom Kollarom, laureátom ceny prínosu pre slovenskú hudbu. V minulosti spolupracoval napríklad s Erikom Trufazzom, Patom Mastelottom či Stevenom Wilsonom.

„Oproti debutovému albumu sme sa viac pohrávali s rôznymi hlukmi a field náhrávkami, zároveň sme sa viac dotýkali tvrdšieho zvuku. V niektorých skladbách sme cítili, že by ich perfektne doplnil Davidov unikátny štýl hry na gitare,“ vysvetľuje nápad osloviť ho Jakub.

David nakoniec obohatil tri skladby epickým sólom doplnil prvý singel „Červená“.

„Ešte stále nevieme úplne uveriť, že na našom novom albume budete počuť aj klávesové sólo od majstra Adama Holzmana,“ pokračuje.

„Tento génius je neoddeliteľnou súčasťou vývoja jazz-fusion scény a hral po boku takých velikánov, ako sú napríklad Miles Davis, Marcus Miller či Michel Petrucciani. Od roku 2011 je členom kapely Stevena Wilsona a nahral s ním viacero oceňovaných albumov. Jeho sólo na Moog syntetizátore na vás čaká v skladbe Čierna“.

Z lokálnej scény sa na albume predstavili gitarista Vladimír Mikláš (Bardo – Sisa Feher, Uniqat, Bert & Friends), trubkár Michal Cálik (Tibor Feledi, Bratislava Hot Serenaders) a basgitarista Michal Šelep (Katarína Máliková, Zuzana Mikulcová, Tibor Feledi).

„Sme poctení, že album vychádza pod hlavičkou vydavateľstva Hevhetia, ktoré už dvadsať rokov podporuje alternatívnu hudobnú scénu,“ hovorí bubeník a zvukový inžinier Marek Sasko, ktorý sa postaral aj o nahrávanie väčšiny nástrojov. Na mixáž si kapela tentokrát zvolila multižánrového producenta Vlada Avyho pôsobiacemu v Toronte.

„Dlhšiu dobu sme hľadali toho správneho človeka na spoluprácu,“ pokračuje Marek. „Podarilo sa nám osloviť viacerých zahraničných profesionálov, ktorí pracovali na albumoch čo sa nám zvukovo páčili – nakoniec sme do toho šli s Vladom a s výsledkom sme veľmi spokojní. Podarilo sa mu umocniť atmosféru našej hudby – zvuk si zachoval živú dynamiku a prirodzenosť originálnej nahrávky.“

Mastering kapela zverila do rúk ostrieľaného českého zvukového inžiniera a hudobníka Miroslava Chyšku, ktorý nahrávke dodal záverečný punc vo svojom štúdiu Cyberbaobab. O dizajn sa už tradične postaral basgitarista a dvorný grafik Trilobeatu Norbert Neuschl, fotky členov kapely nafotila Dorota Holubová.

Nový album obsahuje 9 rôznorodých skladieb.

Nachádzajú sa na ňom melancholické klavírne balady, tvrdší rock i experimentálne ambientné pasáže. V kombinácii s repertoárom z ich debutového albumu Trilobeat (2019) vznikol pestrý koncertný program, ktorý kapela odprezentuje na májovom turné.

Aktuálne koncerty Trilobeat:

19.5. Brezno – Nezávislý kultúrny priestor BOMBURA (event: https://fb.me/e/3rbbQcAf0)

20.5. Žilina – Kultúrne centrum HOFFMANN (https://fb.me/e/2lcT8hS06)

21.5. Banská Bystrica – Centrum nezávislej kultúry ZÁHRADA (https://fb.me/e/3gdTZityu)

25.5. Brno – MUSIC LAB (https://fb.me/e/36Qr4leCq)

26.6. Bratislava – NOVÁ CVERNOVKA (krst albumu) (https://fb.me/e/lZptlw9GH)

27.5. Nitra – Music a Cafe (https://fb.me/e/2kxvHIVnZ)

Michal Neffe a NMR (foto: press Trilobeat)