TV GIRL – ZVUKOMALEBNÝ INDIE POP S HIP HOPOVÝMI RYTMAMI

tv girlTV GIRL – FRENCH EXIT               TV GIRL SELF-RELEASED / 2014

Vážení priatelia, už sa to v hudbe sveta všetko tak premiešava, že vlastne ani netuším čo z toho bude. Dobre? Zle? Vyzerá to tam fakt ako v Babylone.

Mätež jazykov, kultúrna výmena (či súlož?). Napríklad teraz TV Girl – skupina z kalifornského San Diego. Zatiaľ vskutku nezávislá. Spočiatku ešte v roku 2010 duo, spevák, gitarista Trung Ngo (Američan s ázijskými koreňmi) a spevák Brad Petering, teraz sa k nim pridal aj Joel Williams, gitarista, hráč na klávesové nástroje.

Štvrtým členom je figurína TV Girl. V ich hudbe počuť vplyvy od éry Sixties (bubblegum pop, flower power, psychedéliu) cez Eighties (indie pop) až po dnešok (chillwave, indietronicu). A to všetko poháňa hip hopové bubnovanie, čo si mohli odpustiť, lebo ľudovo povedané, krabicovo znejúcich „búchancov s trepancámi“ je už nad hlavu. Ale „budiš“. Boh si to žiada, ako hovorili templári v Kráľovstve nebeskom.

TV GIrl

Ostatok, čiže ich skladby, melódie, aranžmány a estetika by sa snáď nemali priečiť jemnému citu a inteligentnému mozgu – je v nich fantázia, chvíľami filmová atmosféra, pekné zvuky a poučenie z tvorby hudobníkov a kapiel The Magnetic Fields, Todd Rundgren, Harry Nilsson, Elvis Costello, Leonard Cohen, Animal Collective.

Lenže ja počujem aj The Beach Boys. Konkrétne napríklad v ich piesni Baby You Were There z EP Benny And The Jetts (2011), ktorú som si pred tromi rokmi vybral na kompilačné CD Best Songs.

French Exit, prvý, zatiaľ najnovší album TV Girl má kvalitatívne pomerne vyvážený repertoár, ktorý hodnotím tromi až štyrmi hviezdičkami. (Z piatich). To je u mňa „good!“ Koho tento druh hudby nehladká proti srsti, mal by ju opáčiť. Možno …

Miroslav Potoček (foto: FB Tv Girl)