BESEDA U BIGBÍTU POTVRDILA SVOJU EXKLUZIVITU, JE TRETÍKRÁT PO SEBE VYPREDANÁ

Usporiadatelia osem dní pred začiatkom podujatia hlásia, že festival Beseda u Bigbítu je vypredaný. Už tretíkrát po sebe.

Beseda u Bigbítu 2019

Cez päťdesiat účinkujúcich kvalitnej hudby na čele s americkými Algiers, britskými International Teachers of Pop a cimbalovej hudby majstra Martina Hrbáča, ale aj atraktívne mená v ostatných programových blokoch ponúka 27. ročník festivalu Beseda u Bigbítu, ktorý sa uskutoční 2. a 3. augusta v Tasove pri Veselí nad Moravou.

Hlavným lákadlom 27. besedy sú americkí post-punkoví Algiers. Špičku nezávislej scény a ďalšie ťaháky festivalu predstavuje tiež belgické post-hardcorové trio Brutus a vychádzajúca britská synthpopová hviezda International Teachers of Pop, ktorá v Tasove vystúpi v českej premiére. U austrálskych The Kill Devil Hills sa návštevníci môžu tešiť na živelnú zmes country, blues a garážového rocku. Medzi ďalších zahraničných hostí na festivale patria poľskí Lonker See, Ficture z Maďarska alebo ukrajinskí Ptakh_Jung.

„Dramaturgia besied sa v porovnaní s nemalou časťou domácich festivalov môže zdať poslucháčsky náročnejšia, veľké percento menej známych kapiel môže byť z usporiadateľského hľadiska stávkou na neistotu. Opakovane sme si však overili, že náš koncept tipujúci na kvalitu bez kompromisov funguje, mám z toho obrovskú radosť, „hovorí riaditeľ festivalu Pavel Uretšlégr s tým, že kapacita festivalu sa ani tento rok nebude navyšovať. „Mohli by sme veselo predávať ďalej, areál by ešte ďalšie tri stovky návštevníkov zrejme uniesol.

Beseda u Bigbítu 2019 - 2

Zisk pre nás ale nikdy nebol tým zásadným, najdôležitejší je pre nás komfort návštevníkov. Stanovený limit je 1700 predaných vstupeniek.

Naša skúsenosť je, že kapacita areálu, aby sme sa u nás ešte všetci cítili dobre, je spolu maximálne 2200 návštevníkov, čo je súhrnné číslo vrátane vystupujúcich umelcov, dobrovoľníkov i akreditovaných hostí, „dodáva Uretšlégr.

Festival v Tasove dlhodobo stavia najmä na predstavení aktuálnej českej a slovenskej hudobnej scény. Tento rok na festivale vystúpia Floex & Tom Hodge, Čáry života, WWW, Manon Meurt, Khoiba, Metastavy, Himalayan Dalai Lama, Fotbal, Drom, Margo, 123min., Makak Akustikus, Boris Carloff, Five Seconds to Leave, Bert & Friends, Lebanon, Panenské Plameny, Stinka alebo Muzikant Králíček. Dve kapely sa na podujatie dostali vďaka spolupráci s reláciou Startér Rádia Wave Hello Marcel a P / \ ST, lokálnu scénu budú zastupovať Them Switcheroos a chýbať nebude ani Dj Myslivec. Slovensko budú reprezentovať Katarzia & Pjoni, Leto s Monikou, Burgr & Pjoni, Darkness Positive, VOID, Isam Zing, Möbius, The Youniverse či Luvver. Špeciálnou položkou programu bude koncert horňáckej cimbalovej muziky legendárneho primáša a huslistu Martina Hrbáča.

V rámci bloku tzv. Apollonovej návštevy usporiadatelia prichystali aj bohatý nehudobný program. O svojej filmovej práci hneď začiatkom prvého festivalového večera porozpráva úspešný scenárista Štěpán Hulík, o rozjazd soboty sa vo festivalovom šapitó postarajú vo svojich stand-upoch traja herci z divadla Druhý Pád: Josef Juřík, Ivo Krejčiřík a Jakub Kadlec. Na rovnakom pódiu vystúpi aj básnik Peter Váša, odohrá sa bitka vo „slam poetry“ medzi Anatolem Svahilcom, Janem Bingo Binderom a Ondřejem Hrabalom a prebehnú prednášky o „fake news“ Miloša Gregora a „mindfulness“ Michala Dvořáka. V sobotu sa ďalej uskutoční aj tradičná súťaž pesničkárov.

V celkovom programe 27. Besedy u Bigbítu sa predstaví 2. a 3. augusta 2019 v Tasove pri Veselí nad Moravou na troch pódiách viac než štyridsať kapiel z desiatich krajín. Akcia bude prebiehať pod záštitou hajtmana Juhomoravského kraja Bohumila Šimka. Nepoľaviť z dlhodobo progresívnej dramaturgickej línie festivalu, zameraného na aktuálne najzaujímavejšie projekty z domáceho hudobného a umelecké spektra, je možné aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry, Štátneho fondu kultúry ČR a Juhomoravského kraja.

Zdeněk Neusar + NMR (foto: Luba Mrkvica)