CIEĽOM PROJEKTU AFRICA EXPRESS JE ĽUDSKÁ HARMÓNIA

Africa Express - Egoli (Africa Express Records, 2019)

Hudobný projekt Africa Express už takmer dve desaťročia spája hudobníkov rôznych kultúr, žánrov a generácií. Prekračuje hranice a ponúka novú perspektívu Afrike a jej hudbe. Každá doterajšia nahrávka, alebo vystúpenie bolo istým spôsobom unikátne.

Africa Express - Egoli

Myšlienka projektu Africa Express ( Africa Express je aj názov neziskovej organizácie) vznikla  v roku 2006 na výlete do Mali, kde jeho spoluzakladatelia Damon Albarn, Martha Wainwright a Fatboy Slim oslovili miestnych hudobníkov k spolupráci. Nachádzali sa medzi nimi napríklad Toumani Diabaté, Bassekou Kouyaté a Amadou & Mariam.

Neskôr sa konali prvé verejné podujatia ako legendárna päťhodinová show v Glastonbury. Projekt Afrika Express organizoval výlety do Nigérie, Demokratickej republiky Kongo, Etiópie, Južnej Afriky a Mali. Taktiež sa predstavil v Lagose, Londýne a Liverpoole, podobne ako na festivaloch po celej Európe.

V roku 2016 sa viac ako päťdesiat sýrskych hudobníkov pod hlavičkou Africa Express zišlo na európskom turné.  

Medzi hosťami nechýbali Damon Albarn, Rachid Taha, Paul Weller a Bassekou Kouyaté. Pre mnohých Sýrčanov to bolo prvýkrát, čo sa od vypuknutia konfliktu v ich krajine stretli. Následný album pomohol upozorniť na pozoruhodnú hudobnú kultúru v Sýrii a na jej pozitívnejšiu perspektívu, ako bolo možné bežne vidieť v správach.

Damon Albarn má pravdepodobne najväčšiu zásluhu na tom, že mnohým Európanom bola prvý raz predstavená autentická sila africkej hudby a že mnohí umelci dostali možnosť presadiť sa.

Západných a afrických umelcov postavil na rovnakú úroveň. Veľké rockové hviezdy zbavil predsudkov a premenil ich vedľa neznámych Afričanov  na obyčajných hudobníkov. Afričanom dodal sebavedomie, vďaka ktorému sa niektorí stali neskôr známymi.

„Cieľom projektu Africa Express zostáva ľudská harmónia. Zabudnime na termín, africká hudba, poďme jej hovoriť len hudba,“ zhrnul ideu projektu v jeho začiatkoch senegalský spevák Baaba Maal.

Damon Albarn - Africa Express

Egoli je štvrtý album vydaný pod hlavičkou projektu Africa Express a ako sa dalo očakávať obsahuje množstvo zvukov, štýlov i nálad.

Osemnásť nových skladieb bolo nahratých v Južnej Afrike počas minulého roka a zo všetkých vyžaruje mladistvosť a bezprostrednosť. Až na niekoľko výnimiek, album poukazuje na talentovaných, relatívne nových afrických umelcov.

V piesni City In Lights, ktorú už poznáte z nášho vysielania, počuť elektronicky zafarbené zvuky spolu v kombinácii s hlasom britskej speváčky Georgia a africkej skupiny Mahotella Queens. V Skladbe Bittersweet Escape spieva juhoafrická speváčka Nonku Phiri za asistencie Mr Jukesa a skupiny BCUC. Skladba Africa To The World spája talenty ako Infamous Boiz, Dominoweho, Otima Alphu, Mahotellu Queensa, Remi Kabaka, Rádio 123, so zvukom gitary Nicka Zinnera z americkej skupiny Yeah Yeah Yeahs. Johannesburg je ďalšou výbornou skladbou na albume. Hlas jej prepožičal známy britský hudobník Gruff Rhys a africký spevák Morena Leraba. Pod Pieseň Become The Tiger  sa autorsky podpísal samotný Albarn, Mr Jukes a juhoafrický producent Sibot.

Album Egoli má silné i slabšie miesta. Jeho odkaz je nám v New Model Rádiu blízky, a preto ho radi budeme šíriť prostredníctvom nášho rádia.

Róbert Gregor (foto: press)