V BRATISLAVE VYSTÚPI PORTUGALSKÁ SPEVÁČKA MARIA JOÃO, PREDSKAKOVAŤ JEJ BUDE LENKA DUSILOVÁ

Maria JoãoVo svete uznávaná portugalská diva a hlasová improvizátorka Maria João sa po desiatich rokoch opäť vracia do Bratislavy. Jej predskokankou sa stane česká speváčka a šesťnásobná držiteľka ocenenia Anděl, Lenka Dusilová. Koncert prebehne pod hlavičkou hudobného festivalu Zvuk for Štiavnica, 11. 5.2019 v priestoroch bratislavského Ateliéru Babylon.

Maria João je ojedinelým zjavom na jazzovej scéne, kde pôsobí už neuveriteľných 36-rokov. Jej nezameniteľný spevácky štýl z nej na západe urobil hviezdu klubových koncertov i jazzových festivalov. Vo svojej tvorbe mieša jazz s elektronickou hudbou, ale aj vplyvmi brazílskej hudby a tradičného portugalského žánru, nazývaného fado.

Na Slovensku vystúpi v rámci elektronicko-jazzového tria OGRE, ktoré je jej najčerstvejším hudobným dobrodružstvom. „Toto netradičné inštrumentálne nástrojové obsadenie a kreatívny prístup vezme divákov na výlet do sveta zvukov, ktoré križujú hranice medzi analógom a digitálom,“ chvália kritici speváčku, ktorú budú na pódiu sprevádzať João Farinha (klávesy, syntetizátory) a André Nascimento (laptop/elektronika). Spolu predstavia svoj druhý spoločný album Plástico (2015), ale aj netradičný projekt Songs for Shakespeare, ktorý je kombináciou súčasnej hudby a Shakespearových sonetov.

Maria João spolupracovala počas svojej kariéry s množstvom kreatívnych a osobitých hudobníkov so svojským prístupom k jazzu. Oslovil ju napríklad japonský guru freejazzu Aki Takase, ale aj legendárny Gilberto Gil, či rakúsky „humoristi“ Saxofour. Hudobne s ňou svoje sily prepojil aj svetoznámy indický perkusionista Trilok Gurtu, francúzsky bubeník Manu Katché, americký multiinštrumentalista Ralph Towner, či rakúsky hráč na klávesové nástroje Joe Zawinul. Od roku 1983 nahrala dvadsaťtri albumov, štvrtina z nich uzrela svetlo sveta vďaka renomovanej jazzovej značke Verve records.

Lenka Dusilová a Baromantika

Česká spevácka diva, Lenka Dusilová, si dokázala podmaniť publikum už ako 16-ročná. O tri roky neskôr na seba upozornila prostredníctvom spolupráce s legendárnou rockovou kapelou Lucie. Na prelome milénia už patrila k skutočným hviezdam českého poprockového mainstreamu. Zo stredného prúdu neskôr vybočila k osobnejšiemu a vyzretejšiemu štýlu, v rámci ktorého sa necháva slobodne inšpirovať rôznorodými žánrami, či mimohudobnými zážitkami. Dnes má už táto 43-ročná speváčka na konte deväť sólových albumov, pričom vokálne sa podieľala aj na veľkom množstve hudobných počinov iných českých hudobníkov. Je tiež súčasťou multižánrového projektu divadelného zoskupenia Spitfire Company, s ktorým absolvovala európske turné s predstavením One Step Before the Fall. To získalo jednu z najprestížnejších tanečných cien Herald Angel Award. Nedávno na seba upozornila úspešným turné SPOLU, ktoré absolvovala po boku iných českých ikonických hudobníčok, Ivy Bittovej a Moniky Načevy. V Bratislave vystúpi so svojím sólo projektom.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu Zvuk for Štiavnica 2019.

Adela Pekárková + NMR (foto: press a Martina Mlčúchová)