NOVÝ ALBUM HUDOBNÉHO PROJEKTU GUTS JE VYVRCHOLENÍM HUDOBNÉHO DOBRODRUŽSTVA

Guts - Philantropiques (Heavenly Sweetness, 2019)

Guts album 2019Fabrice Henri alias Guts je francúzsky dídžej a producent. V minulosti bol členom skupiny Alliance Ethnik, v ktorej pôsobili hudobníci z Francúzska, Alžírska, Talianska a Konga. Jeho samostatné hudobné projekty nás zaujali už dávnejšie.

Guts žije na Ibize, čo sa prejavuje aj v jeho tvorbe. Vo svojich nahrávkach zohľadňuje dôraz na melódie a popritom je aj experimentálny. Súčasnú hudbu obohacuje, dodáva jej nostalgiu, snivosť, podfarbuje ju tónmi fender rhodes a moog syntetizátorov. Inšpirácie čerpá aj z world music. Okrem toho si k nahrávaniu tradične pozýva množstvo hostí, čo atraktivitu jeho hudby ešte zvyšuje. Počuť v nej štýly ako jazz, soul, funk, funky, blues, reggae, hip hop i trip-hop.

GutsV súčasnosti mu vychádza nový album s názvom Philantropiques. Spočiatku ho chcel realizovať sám vo svojom štúdiu. Neskôr prezradil, že by chcel nahrať album v štýle „afro tropical“ s množstvom spolupracovníkov. Ako spoluproducenti sa na jeho nových nahrávkach objavili bubeník Cyril Atef (Bumcello, Congopunq)  a saxofonista Ben Abarbanel-Wolff (Pat Thomas, Ebo Taylor). Spoločne s francúzskym hráčom na klávesové nástroje Florianom Pellissierom a arabským producentom pôsobiacim v Portugalsku menom Izem dali dohromady silný kvintet. Neskôr sa k nahrávaniu pridali hudobníci zo skupiny Les Akaras de Scoville a mnoho ďalších.

Všetci spoločne vo svojej novej tvorbe čerpajú inšpiráciu z hudby Brazílie, z Karibských ostrovov i z Afriky. Jednotlivým piesňam navyše nechýba poetika i humor. Farebnú hudobnú fresku a veľkorysú humánnosť vystihuje názov ich nového albumu: Philantropiques. Preto mu radi dáme priestor aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (obrázok: Facebook)