V DEŇ NEDOŽITÝCH 71. NARODENÍN DEŽA URSINIHO VYCHÁDZA CD S MUZIKÁLOM P+L

P+L Libreto pre nerealizovaný divadelný muzikál Peter a Lucia podľa predlohy diela Romaina Rollanda vzniklo už v roku 1987. Napísala ho Alta Vášová a dala mu názov P+L. K spolupráci prizvala Jána Štrassera na napísanie textov a Deža Ursinyho na skomponovanie hudby. Táto trojica už predtým spoločne pracovala na úspešnom filmovom muzikále Neberte nám princeznú. Na rozdiel od neho sa ale divadelný muzikál P+L zrealizovať nepodarilo a tak po ňom ostalo iba libreto a demonahrávka s Ursinyho spevom a klavírnym sprievodom Jara Filipa. Nahrávku po rokoch objavil Ursinyho syn Jakub, ktorý začal rozmýšľať nad celou realizáciou projektu. Muzikálu sa zhostilo až v roku 2013 divadlo Malá scéna v Bratislave, napriek vypredaným predstaveniam sa však na scéne udržal iba 22 krát.

Na Malej scéne muzikál pripravilo a naživo hralo hudobné teleso Talent Transport (Vladislav “Slnko” Šarišský – klávesy, Marián Slávka – bicie, Filip Hittrich – basa) a po ukončení spolupráce s divadlom chcela skupina v hraní tohto repertoáru pokračovať. Oslovili preto Ursinyho syna Jakuba a Filipovu dcéru Dorotu, aby stvárnili a naspievali Petra a Luciu, čím sa kruh uzavrel a vznikol projekt, ktorý sa síce nestal divadelným, ale pre zmenu koncertným. 

Dežo UesínyV rokoch 2016 až 2018 odohrala skupina s projektom množstvo koncertov na Slovensku a v Čechách, aby materiál napokon nahrali v štúdiu Lavagance so zvukárom Tomášom Lobbom a Marekom Rakovickým. V rozmedzí mája až augusta 2018 tak vznikol album s 15. skladbami z muzikálu P+L, ktoré zaranžoval Vladislav “Slnko” Šarišský. Ako hostí si skupina prizvala aj gitaristu Ľuboslava Petrušku z Chiki Liki Tu-a, k hre na saxofón mladú talentovanú Lenku Molčányiovú a k hre na violončelo Romana Harvana.

Album P+L vydáva Provisorium, občianske združenie, ktoré stojí za úspešnými vinylovými reedíciami albumov Deža Ursinyho Provisorium a Modrý vrch, v spolupráci s vydavateľstvami Deadred, Starcastic a Vinyl-Lab. Album vychádza 4. októbra 2018 na CD a v digitálnej distribúcii Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play a ďalších. V blízkej budúcnosti vydavateľstvo plánuje vydať album na vinylovej platni v limitovanej edícii.

Cd bolo verejne pokrstené na festivale Konvergencie 2018 v Bratislave a oficiálne vyšlo 4. 10. 2018.

Marek Čulen (foto: Pavel Kastl)