TOURE KUNDA – NÁVRAT LEGENDÁRNEJ SENEGÁLSKEJ SKUPINY

Toure Kunda - Lambi GoloToure Kunda – Lambi Golo (Soulbeats Records 2018)

Priamo sa neviaže na veľké témy africkej súčasnosti: ako by takmer sedemdesiatroční bratia Ismaila Toure a Sixu Tidiane túto prácu prenechali mladším a svoje komentáre na albume „Lambi Golo“ (Opičia bitka) radšej zabalili do podobenstva, kedy sa nezaobídeme bez vysvetliviek. Opica symbolizuje pokrytecké „blafovanie“ politikov, vraj najväčšie choroby Afriky a „wrestling“ (laamb) patrí medzi najpopulárnejšie senegalské športy, v ktorom môže uspieť rovnako trénovaný „borec“ ako chudobný chlapec z ulice. Stovky rokov prevádzkovaný zápas muža proti mužovi tak stiera spoločenské rozdiely a pokiaľ ide o opice, pre Touré Kunda neprestáva byť spolužitie zvierat a človeka dôležitým predpokladom budúcnosti, neoddeliteľné od záväzku chrániť životné prostredie, kedy je našou povinnosťou načúvať šikovným politikom a nie, tým čo pripomínajú skôr všetkého schopné opice.

Album vychádza po desaťročnej prestávke a plejáda slávnych hostí nemá nič spoločné s oslavou, kam by sa ich patrilo pozvať, prítomnosť hudobníkov ako Carlos Santana, Manu Dibango, Seckou Keita či Lokua Kanza berme za výraz ich obdivu k jednej z najstarších západoafrických skupín, založenej v 70. rokoch minulého storočia, dávno pred vznikom Toure Kunda 2018termínu world music.

Touré Kunda pochádzajú zo senegalského regiónu Casamance, odkiaľ čerpajú základ svojej nadžánrovej hudby, zahŕňajúcu hudobné štýly mbalax, funky, pop a reggae. S Carlosom Santanom sa bratia poznajú dlho, boli spolu na turné a v skladbe „Africa Bamba“ ich počujeme aj na gitaristovom úspešnom albume „Supernatural!“. A naopak: pre Touré Kunda teraz Santana zložil skladbu „Emma Salsa“ a tiež si v nej zahral.

Jiří Moravčík (foto: press)