V NOVEJ HUDBE MUMFORD & SONS UŽ BENDŽO NEHRÁ PRÍM

MUMFORD AND SONSMUMFORD & SONS –  WILDER MIND /DOMINO 2015/

Mumford & Sons z Británie sú už etablovanou skupinou. Vyzretí muzikanti kombinujú nezávislý rock s porciou vplyvov folku a country, a radi sa k tomu hlásia. Z predošlých dvoch radových albumov je známe ich zloženie hudobných nástrojov, v ktorom nechýbalo bendžo a mandolína. Ich piesne majú kvalitné texty speváka Marcusa Mumforda, ktorého meno nesie celý ansámbel. Teraz sa kapela prihlásila s tretím albumom nazvaným Wilder Mind . Bendžo ustúpilo do úzadia, jeho miesto patrí elektrickej gitare a bicím nástrojom. To je pre skalných priaznivcov Mumford & Sons azda najväčšia zmena. Základom všetkého ostatného je opäť, tak ako v ich minulosti, piesňová tvorba. Jej celkové vyznenie je však o niečo tvrdšie, ako sme boli zvyknutí. Folkové vplyvy sa však nestrácajú ani na novom CD.

Kapela ovenčená mnohými cenami, ako Brit Awards, Billboard Music Awards a Grammy, sa teraz spojila s uznávaným producentom Jamesom Fordom, členom Simian Mobile Disco, zodpovedným aj za finálny zvuk nahrávok Arctic Monkeys a Klaxons  a tiež aj s Aaronom Dessnerom z kapely The National. Ako predzvesť nového albumu bol do rádií nasadený singel Believe, jedna z pomalších pesničiek z nového albumu, ktorá má však tvrdší zvuk, v náznakoch pripomenie „slaďáky“, napríklad od rockerov Kings of Leon. Z kategórie pomalších skladieb je aj skladba Snake Eyes, ale len v jej začiatku, potom sa rozbehne a je z nej celkovo chytľavá pesnička s veľkolepým záverom. Krátka Cold Arms je pekná balada, ktorá si vystačí len s riffmi elektrickej gitary a ťahavým frontmanovým spevom.

Okrem niekoľkých ďalších baladických skladieb, ktoré sa po úvodnom pomalom rozbehu menia na rockové „vypaľovačky“, je na albume viacero piesní, ktoré evokujú skôr zvuk rockovejších britských skupín.  Mumford & Sons dali na úkor svojho typického pesničkárstva tentoraz prednosť ostrejšiemu zvuku. V dnešnom programe 120 minút s hudbou budete môcť posúdiť, či vás nová rytmika Mumford & Sons baví, alebo či sa radšej vrátite k ich starším albumom, na ktorých bolo počuť viac nezávislého country a menej indie rocku.

Matej Lauko