DENNÍKY DÉMONA OD PAROV STELAR

parov stelar - demon diaresParov Stelar – The Demon Diaries /Etaga Noir Recordings 2015/

Vystúpenie Marcusa Füredera a jeho projektu Parov Stelar som si mal možnosť vychutnať už v roku 2009 a to úplne zblízka.

Bolo to zrejme vtedy na jeho prvom bratislavskom koncerte v pomerne malom klube Design Factory, kde vystúpil spoločne s nemeckou kapelou Mo´Horizons. Odvtedy sa mnohé zmenilo a dá sa povedať, že jeho meno u nás rezonuje aj vďaka neskorším úspešným vystúpeniam. Mali ste ho možnosť vidieť na festivale Grape, v klube MMC, alebo aj v zaplnenej hale NTC.

Pozícia tohto Rakúšana a jeho sprievodnej skupiny sa ale neposilnila len u nás, ale vďaka tanečným hitom už takmer všade vo svete. Pred pár dňami uzrel svetlo sveta jeho v poradí šiesty album /respektíve dvojalbum/, nazvaný The Demon Diaries.

Parov Stelar

Kam sa  tvorba projektu Parov Stelar od jeho začiatkov posunula?

Dnes už to nie je len o electro swingu, čiže o hudobnom štýle, ktorého je priekopníkom. Jeho posledné nahrávky sú okrem swingu ovplyvnené i funkom, soulom ,alebo  súčasnou tanečnou hudbou rôzneho charakteru. Z časti sa niektoré jeho hudobné motívy ako keby vynárali  z predošlých albumov a z časti počuť úplne nové nápady. Dôležité je však to, že jeho nové nahrávky sú zväčša postavené na pôsobivých melodických linkách, dobrom speve a kvalitnej produkcii.

Na novom albume The Demon Diaries je dvadsaťštyri piesní, ktorých výsledná podoba vznikala takmer tri roky.

Celkovo ich svojim spevom podporilo až 9 spevákov a práve tie nahrávky, kde sa vyskytli hostia tvoria najsilnejší základ celej novej hudobnej kolekcie. Posledný singel Hooked On You naspieval Timothy Auld, podobne ako ďalšiu výbornú pieseň Hit Me Like A Drum. Mnohé ďalšie použité hlasy sú nasamplované. Napríklad v minuloročnom hite Clap Your Hands, je použitý spev  nahrávky Glenna Millera a podobne sú realizované aj ďalšie skladby. Charakterizuje ich citlivá koláž elektroniky , nasamplovaných hlasov a zvukov, ktorú adekvátne vyvažujú pôvodní speváci a klasické hudobné nástroje. Výsledok je dôstojný a príťažlivý,  neurazí ani náročnejšieho poslucháča.

Parov Stelar pozýva svojich fanúšikov na novú nočnú klubovú cestu, pričom ich pomyslene ochraňuje pred démonmi zla.

Róbert Gregor (foto: press Parov Stelar)